Home Genel 4444 Defa Okunan Salat-ı Tefriciye Etkili Midir?

4444 Defa Okunan Salat-ı Tefriciye Etkili Midir?

by Zeynel Eroglu
0 comment

4444 defa Okunan Salat-i tefriciye etkili midir4444 Defa Okunan Salat-ı Tefriciye Etkili Midir? Nasıl Etki Eder?

4444 defa okunan Salat-ı Tefriciye etkili midir, nasıl okunur, kaç günde bitirilmesi gerekir, nasıl etkiler?
Duânın Türkçe Okunuşu “Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

Duânın Mânâsı“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

Salat bir diğer adı ile Salavat, Peygamberimiz (S.A.V.) için dua etmeyi ifade eder. Bu duada ona hem salat, hem de selam okunduğu için buna “salatü selam” denir. “Salat-ı Tefrîciye” ise, Allah Rasulü Efendimize sıkıntılardan kurtulmak için okunan ve farklı cümlelerden oluşan salâtü selam demektir. “Salat-ı Nariye” adı ile de bilinir…

Sıkıntılarından ötürü Peygamberimize salatü selam okuyup dua ederek Allahtan sıkıntılarının defedilmesini istemek yanlış bir olgu değildir ve umulur ki, Allah onun hatırına bu duaları daha çabuk kabul eder. Yeter ki, isteyen ondan değil, Allahtan istemiş olsun. Çünkü Allah bizim günde en az on yedi kez, “Ya Rab, sadece senden yardım isteyeceğim” ahdini tekrarlamamızı ister. Ama biz biliyoruz ki, o rasulünü çok sever ve bizim de onu sevmemizi ister. Biz de eğer sevdiğimizi ona salatü selam okuyarak gösterir ve bunu vesile tutarak da Allahtan muradımızı istersek daha hızlı kabul olacağını ümit edebiliriz.

Yüce Allah Ahzap Suresi 56. Ayetinde buyuruyor:

“Şüphesiz Allah ve melekleri peygambere çok salavat getirirler. Ey iman edenler! Sizde ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin”

“Kim benim üzerime 1 salavat getirirse Allah onun üzerine 10 salavat getirir. Kim benim üzerime 100 salavat getirirse Allah onun iki gözü arasına nifaktan kurtuluş beratı yazar.Ayrıca ateşten kurtulduguna dair bir beraat yazar. Ve kıyamet günü onu şehitlerle beraber cennete iskan eder” Hadis-i Şerif…

Görülüyor ki; Allahın ona salat etmesi, onu bağışlaması, meleklerin salat etmesi bağışlanmasını dilemeleri, müminlerin salat etmesi de derecesinin yüceltilmesi için dua etmeleri anlamına gelir. Buna göre Peygamberimize salatü selam okumamız bize Allahın bir emridir ve bunu bilerek hiç okumayanların küfre bile girecekleri söylenmiştir.
Gelelim 4444 defa okunmasına…

Belirli sayılarda okunan dualar, zikirler, salavat, ayetler ve sureler hakkında bir dini emir bulunmamaktadır. Müslüman istediği kadar salavat veya Yasin suresi okuyabilir. “Bunu şu kadar okumak sünnettir, farzdır, dinin emridir…” derse veya böyle inanırsa büyük bir yanlışa düşer. Böyle bir inanç olmaksızın, şahsi veya başkasının tecrübesine dayanarak “Bu kadar okumanın şuna faydası oluyor, oldu” der, okur ve tavsiye ederse bunun herhangi bir sakıncası yoktur.

4444 Defa Okunan Salat-ı Tefriciye Etkili Midir? Hakkında Gerçek Bilgiler

İmamı Kurtubî Hazretleri şöyle buyurduğu söylenmiştir: “Bir kimse, çok önemli bir işinin veya önemli bir dileğinin gerçekleşmesini, ya da üzerinde devam edip duran büyük bir belanın üzerinden çekilip gitmesi, kalkması için “Salât-i Tefriciye”yi 4444 defa okuyup, bu mübarek Salâtü Selâm ile Yüce Peygamberimizi vesile edinse, hiç şüphe ve tereddüt yoktur ki, Yüce Allah, o kulunun istek ve muradının olması için hayırlı bir sebeb yaratır ve ona muradını verir.”

Tüm bunlara ek olarak diyebiliriz ki; Dua bir ibadettir; Yüce Allah’ın Habibim diyerek övdüğü Peygamber Efendimizi (S.A.V.) vesile tutarak, onun için salat etmek, salavat getirerek bir isteğini Allah’a arz etmekte herhangi bir kötü yön, olumsuz bir düşünce yada fiil yoktur.

Bu salavatı yada bunun gibi salavatları okumak isteyenler, günlük okuyabildikleri kadar okumaları kafidir, okuyamadıkları kadarını ertesi güne bırakabilirler. Ancak; başlanmış bir dua olduğu için şu kadarını bugün okuyup, birazını da bir hafta sonraya bırakmak pek yerinde bir davranış olmayacaktır. Okumak isteyenler, günlük olarak okuyabileceğini okur, gerisini ertesi gün devam ettirir.

Bu duruma bir de şu yönden bakmakta fayda var: Peygamberimize (S.A.V.) salat etmek, salavat getirmek, zaten yapılan işlerin ve edilen duaların en güzellerindendir. Şu kadar okudum, fayda vermedi demek doğru değildir. Kul duasının karşılığını muhakkak ki alacaktır.

Belki dileği kabul olacaktır, belki çektiği salavatlar hürmetine duası yerini bulacaktır, belki de kişinin hayrına olacak başka bir sonuç çıkacaktır. Ama hangi şekilde olursa olsun, yapılan dualar boş çevrilmeyecek ve bir şekilde kabul olunacaktır. Yeterki, insan ümitsizliğe düşmesin ve duasını ısrarla etmeye devam etsin. Israrla diyoruz çünkü; duanın nasıl yapılması gerektiği hakkında yüce Rabbimiz bize yol gösteriyor ve açıkça, başka hiçbir izaha gerek kalmayacak şekilde Araf Suresi 55 ve 56. Ayetlerinde haber veriyor:

“Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez…. Allah’a korkarak ve (rahmetini) umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah’ın rahmeti çok yakındır.”

DUANIN ISRARLA DEVAMINA MÜSAADE OLUNMASI, O DUAYA İCABET EDİLECEĞİNİN EN BÜYÜK GÖSTERGESİDİR!

EN DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR…

İlgili Yazılar

Leave a Comment