Home Genel Astroloji Psikoloji Kardeşliği

Astroloji Psikoloji Kardeşliği

by Zeynel Eroglu
0 comment

Asırların evvelinden doğdu astroloji. ilk çocuk olarak çok sevildi. ilk göz ağrısıydı insanlığın. herzaman yol gösterdi onlara. ama vefasızdır çoğu insan doğası gereği biliriz hepimiz. Yüzyıllar geçti mekanikleşti insan.
Pozitif bilim ismi altında sadece gözleyebildiğini ve ölçebildiğini gerçek sayan bir anlayış sardı etrafımızı. hemen sonrasında küçük kardeşi doğdu astrolojinin. Psikoloji ismi verildi ona.

En sevgili son sevgili misali çok sevildi bu küçük kardeş. Pek fazla oyuncak alındı ona. Yapısalcılık, işlevselcilik, psikanaliz, davranışçılık derken küçük kardeşin sayısız oyuncağı oldu.
Yapısalcı akım atomlarına ayırırken, psiko-dinamik akım biyolojiye indirgedi insanı. Gözle görülemeyeni, dolayısı ile ölçülemeyeni yok saymayı tercih etti davranışçı akım. Freud’un bilinçdışı kavramı bile ölçülemediği için eleştirildi. Sonrasında sırf düşüncelerden ibaret sanıldı insan. Oyun devam etti her idame.
Oyuncaklar çoğaldıkça oyunun kapsamı da değişti tabi. Gestalt akımı ile nihayet keşfedildi bütünün parçaların toplamından daha çok bir şey olduğu.

Sonrasında hümanist akım yardımı ile bireyin insan bulunduğu hatırlandı tekrardan.
Dünyadaki üstün yaratıktı insan. insandı hür iradesi olan, seçimler yapabilen, kararlar verebilen ve en önemlisi kendini gerçekleştirme güdüsü olan.tüm bu oyunlar sürerken ilk çocuk unutuldu, ihmal edildi ve hatta yok sayıldı hiç doğmamışçasına. ama bilirsiniz kardeşler uzun yıllar ayrı dahi kalsalar ortak bir geçmişi paylaşırlar. O müşterek geçmişten kalan izler silinmez kolay pratik. şimdi birkaç örnekle daha net anlayalım ortak geçmişin nelere kadir olduğunu.
Dört element= Dört benlik tipi
Ateş:Jung’un tanımladığıSezgisel Tip’e karşılık gelir- özgüveni yüksek, dinamik, atılgan, coşkuludur.
Toprak:Jung’un tanımladığı Duyusal Tip’e karşılık gelir- basit, gerçekçi, maddi olana odaklıdır.
Hava:Jung’un tanımladığı Düşünsel Tip’e karşılık gelir- entelektüel, iletişimci, zihinsel uyaranlara ihtiyaç duyandır.
Su:Jung’un tanımladığı Duygusal Tip’e karşılık gelir- duyarlı, empatik, sempatik, derindir.

İlgili Yazılar

Leave a Comment