Home Astroloji Ve Gezegenler

Astroloji Ve Gezegenler

by Zeynel Eroglu

Ay  Güneş  Jüpiter  Mars  Merkür  Neptün  Pluton  Satürn  Uranüs  Venüs  Gezegenler Anahtar Kavramları  Ters Yönde Giden Gezegenler  Sabit Yıldızlar |

ASTROLOJİ VE GEZEGENLER ETKİLEŞİMİ

Astroloji ve Gezegenler EtkileşimiMerkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn eski çağlardan beri bilinen ; gökyüzünde görülen oldukça parlak gezegenlerdir.

Güneş ve Ay da eklendiğinde bu parlak gök cisimlerinin sayısı 7’yi buluyor. 7 mistik bir rakam olduğundan yüzyıllar boyunca gezegenlerin Merkür, Venüs, Mars, Jüpiterve Satürn ile sınırlı olduğuna inanılmıştır. Diğer gezegenlerin gözlemi teleskopla mümkün olduğundan 1781’de Uranüs’ün keşfine kadar 5 tanesi biliniyordu. Adlarını da eski çağlardaki mitolojik tanrılardan almışlardır.

Merkür çok hızlı hareket ettiği için ona ‘tanrıların Habrcisi’ Hermes’in adı verildi. Yunan tanrısı Hermes Roma tanrılarından Merkür ile özdeşleştirilmiştir. Hatta Merkür’ün coğrafyası hala Hermografya olarak adlandırılır.

Astroloji Ve Gezegenler Hakkında Detaylı Bilgiler

Venüs’e ismini Romalıların aşk ve güzellik tanrıçası vermiştir. Bunun sebebi de Romalıların Venüs’ü gökyüzünde parlayan bir mücevher gibi görmeleridir.

Romalılar kırmızı gezegen Mars’a ise, onlara kan ve ateşi hatırlattığı için savaş tanrısının adını verdiler. Sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter’e ise ‘Tanrıların Kralı’ adını verdi. Satürn eski zamanlarda bilinen en dış gezegen olduğundan ona da Jüpiter’in babası Satürn’ünki verildi.

Bilinen ilk beş gezegen, güneş ve Ay’ın gün adlarıyla da bir ilişkisi vardır: Her biri bir günün kuralı olarak düşünülmüştür ve Latincede gün adlarının kaynağını oluşturmuşlardır.

 

GÜNLER VE İLİŞKİLER

GünlerLatince isimleriGök cismi
PazarDies SolisGüneş
PazartesiDies LunaeAy
SalıDies MartisMars
ÇarşambaDies MercuriiMerkür
PerşembeDies JovisJüpiter
CumaDies VenerisVenüs
CumartesiDies SaturniSatürn

 

Uranüs, Neptün ve Plüton teleskopla keşfedilmiştir. Uranüs 1781’de Herschel tarafından, Neptün 1846’da LeVerrier ve Adams tarafından, Plüton ise 1930’da Lowell tarafından keşfedilmiştir. Herschel Uranüs’e İngiliz Kralı III.
George’un adını vermek istese de gök bilimciler bu yeni gezegene mitolojik bir ad koymayı tercih etmişler ve ona göğü temsil eden Yunan Tanrısının adını vermişlerdir. Neptün’e ise keşfedenin adı verilmek istenmiş ancak gelenek bozulmadan, mavi gözüken bu gezegene Roma deniz tanrısının adı verilmiştir. Dondurucu ve karanlık bir gezegen görünümünde olan Plüton’a ise yer altı tanrısının adı verilmiştir.Kısacası gezegenlere insanlara hatırlattıkları mitolojik tanrıların adı verilmesi geleneği bozulmamıştır.

Astroloji Ve Gezegenler konusu hakkında soru,sorun ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz…