Home Astroloji Ve Transitler

Astroloji Ve Transitler

by Zeynel Eroglu

Transitlerİlerletimler – Firderia – Solar Return – Lunar Return – Tutulmalar – Mitpoint – Günlük Burçlar
Güneş Astrolojisi – Arap Noktaları – Sabit YıldızlarAy Düğümleri

 


Astrolojide Transitler Ve Özellikleri

Güneş sistemindeki gezegenlerin hepsi, belli bir düzen içerisinde sürekli hareket halindedirler. Her bir gezegen kendi yörüngesinde ilerlerken, zaman zaman diğer
transitlergezegenlerle, değişik mesafelerde, belli uzaklıklara gelir.
transitler
İşte bir gezegenin, bir diğer gezegene yaklaşması, üzerinden geçmesi, uzaklaşması, karşı hizasına gelmesi gibi değişik hareketlerine ve pozisyonlarına “transit” adı verilir.

Bir transit haritası, o günkü gezegen yerleşimlerini gösteren haritadır. Bu haritada doğumdaki gezegenler ile transit gezegenler yerleştirilir ve hayatımızı nasıl etkiledikleri analiz edilir.

Gezegenler Zodyak üzerinde her gün belirli hızlarda ilerlediklerinden her zaman farklı noktalarda bulunurlar. Bu nedenledoğumdaki gezegenler (natal) ile farklı görünümler yaparlar. gezegenlerin enerjileri Transit doğum haritamızdaki gelişmemiz veya saklı kalmış potansiyelleri etkilerler. Hareketleri (davranışları) ve olayları yöneterek günlük deneyimlerimizin bir parçasını oluştururlar.

Transit gezegenlerin etkisi doğum haritamızın gezegenlerine ve evlerine nispetle nerede yerleştiklerine bağlıdır. Yaşamda günleri kapsayan değişimler Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars’ın transitlerine bağlıdır. Bunların etkileri günler ve haftalar ile ölçülür. Ağır gezegenlerin transit etkileri ise yıllar ve on yıllar boyunca yapılır.

Gezegen transitleri geri hareketli oldukları zamanlarda ayrı bir önem taşır. Doğum evinden geçen gezegenin etkisi bu evdeki geçiş süresine bağlı olarak hissedilir.

Bir diğer anlatım şekli ise; bir gezegenin diğer bir gezegenle oluşturduğu bakış açısına “transit” denir…

Gün boyunca her birimiz diğerinden tümüyle farklı deneyimler yaşarız. Bu farkı yaratan temel etkenlerden en önemlilerinden biri, doğum zamanımızdaki gezegen konumları ile bugünkü gezegen konumları arasındaki ilişki, uyum ve uyumsuzluğun analiziyle belirlenir. Bu gezegenlerin bir kısmı hızlı hareket ederek her günümüze farklı bir renk (bazen aydınlık bazen karanlık renkler) katacak ortam ve deneyimlere doğru bizi adeta sürükler. Ağır hareket eden Satürn, Plüton gibi gezegenler ise pek çok yaşam alanında uzun vadeli (birkaç yıl ya da 10 yıl) yükseliş ve düşüşlere işaret ederler. Bilinmesi gereken 4 şey vardır :

Astroloji Ve Transitler Hakkında Detaylı Bilgiler

Bu etkilerden kaçmak mümkün değildir.

Herkesin farklı bir doğum tarihi ve saati olduğundan (ender rastlantılar dışında) her birey farklı bir deneyim yaşayacaktır. Dolayısıyla, örneğin “Bu sene Aslan burcundan olanların başına şunlar gelecektir…” şeklinde fal bakılamaz. Zaten (aynı burçta doğan) her 12 insandan birinin aynı kaderi paylaşacağını iddia etmek mantıksızdır.

Her etkinin başlangıcı ve sonu vardır.

Bu etkilerin tarihleri matematiksel yöntemlerle önceden hesaplanabilir.

Hatanız olmadığı halde birinin gelip arabanıza çarpması, eski bir arkadaşın beklenmedik ziyareti, işyerinizde gereksiz bir münakaşaya karışmanız, iyi bir iş anlaşması imzalamanız, borsada yersiz bir iyimserlikle hareket edip büyük maddi kayba uğramanız, partnerinizle çok özel ve keyifli bir akşam geçirmeniz vs. vs. gibi sayısız çeşitte günlük deneyim genellikle butransitlerin etkisi altında gerçekleşmektedir. Öte yandan eş ilişkileri, mesleki ilerleme ya da kariyer oluşumu, ayrılık ya da birleşme noktasına giden ilişkiler, kişilik gelişimindeki kilometre taşları vs. vs. gibi uzun dönemli etkilerin bilinmesi de, belirsizlik bulutlarının dağılmasında ve karar almakta kişiye çok yardımcı olabilmektedir.