Home ASTROLOJİ Başak burcu karakteristik özellikleri

Başak burcu karakteristik özellikleri

by Zeynel Eroglu
0 comment

Sayfada Neler Var?

Başak burcu karakteristik özellikleri

Başak burcu karakteristik özellikleri

Başak burcu karakteristik özellikleri

Zodyak’ın 12 burcundan altıncısı olan Başak burcunun döngüsü her yılın 23 Ağustos – 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşir. Yıldız haritanızda Başak burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da yıl boyunca çeşitli gezegenler Başak burcunu ziyaret ederek bu burcun toprak enerjisini uyandırdığı için bu enerjiyi anlamak önemlidir.

İşte, Başak burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)

Başak burcu özellikleri (23 Ağustos – 22 Eylül)  

 • Sembolü: Bakire kadın
 • Elementi: Toprak
 • Niteliği: Değişken
 • Yönetici gezegeni: Merkür (iletişim gezegeni)
 • Renk: Gri, bej, açık sarı
 • Gün: Çarşamba
 • Uğurlu sayılar: 5, 14
 • Uğurlu taşları: Akik, Kehribar, Jasper, Turmalin, Yeşim
 • Vücutta tekabül ettiği yer: Mide, bel, sindirim sistemi
 • Olumlu özellikleri: Adanmış, becerikli, yardımsever, çalışkan, hazırcevap, pratik
 • Olumsuz özellikleri: Vaaz verme meraklısı, kendi kendine zarar verme, kendine acıma, şekilci, eleştirel
 • En sevdiği şeyler: Bilgisayarlar, dergiler, uzun banyolar, konserler, çocukluk arkadaşları, hayvanlar, sağlıklı yemekler, kitaplar, doğa, temizlik
 • Nefret ettiği şeyler: Tembel ya da kaba insanlar, evden ayrılmak, yardım istemek
 • Gizli tutkuları: Kahraman olmak
 • Güçlü yanları: Sadık, analitik, nazik, çalışkan, pratik olmaları
 • Zayıf yanları: Utangaç, endişeli, aşırı yargılayıcı olmaları

Başak burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Başak burcu dört değişken burçtan biridir (diğerleri İkizler, Yay ve Balık’tır). Değişken burçlar mevsimleri sona erdiren burçlardır ve her mevsimden dersler almışlardır. Her şeyin bir sonu olduğunu bilirler ve görevleri herkesi mevsim değişimine uyum sağlamalarına yardımcı olmaktır. Diğer burçlardan daha bilgedirler. Diğer burçlara göre değişime daha kolay ayak uydurabilirler; pek çok duruma uyum sağlamak için bukalemun gibi renk değiştirirler. Ayrıca Zodyak’ın düzeltmenidirler: Kardinaller bir plan öne sürer, sabitler planı eyleme döker, değişkenler ise eleştirel bir gözle son rötuşları yapar.

Başak burcu toprak elementiyle yönetilen üç burçtan biridir. Diğer toprak burçları ise Boğa ve Oğlaktır. Başak burcu Zodyak’taki ikinci toprak burcu olduğu için Boğa’nın işi bıraktığı yerden devralır ve hızlıca kusursuz inşa bir planı yaparak Boğa’nın attığı sağlam temeller üzerinde yükselir. Başak burcu gezegen döngüsü sırasında ayrıntılar içinde ilahi olanı çabucak tespit eder, santim santim eksiksiz bir plan hazırlar ve hedeflerimizi yerine getiririz. Başak enerjisi bizi yeni bir çalışma rutini denemeye ya da o güne kadar benimsediğimiz sistemi yenilemeye teşvik eder. Ayrıca insanları gelecek konusunda endişeli (hatta evhamlı) hale getirebilir. Başak burcu gezegen geçişleri sırasında “ya öyle olursa”lara takılıp kalabiliriz.

devam

Başak’ın Boğa ve Oğlak’ın arasında bir toprak burcu olması onu güçlü ama muhafazakâr bir kişi olmaya iter. Gündelik hayatında düzenli ve pratiktir. Hayatları alt üst olduğu zaman bile düzenli bir hayat sürdürürler, hedefleri ve hayallerine bağlı kalırlar. Telafi edilmesi mümkün olmayan bir ayrıntıyı kaçırdıklarından sürekli endişe ettikleri için ayrıntılar içinde kaybolabilir, aşırı eleştirel olabilir ve diğer insanların pek önemsemediği meselelere kafa yorabilirler.

Başak burcu, verimlilik bilincine sahip olmamıza ve fiziksel gerçekliklerimizi kavramamıza yardımcı olur. Öte yandan bizi mükemmeliyetçiliğe sürükler: Başak burcu gezegen geçişi sırasında kendimizi en ince detaylarına kadar işlenmiş binlerce karar vermek isteyip de bir adım atamazken bulabiliriz. Başak burcu seçiciliğinin ve yüksek standartlarının faydalı yönleri olsa da ilişkilerimizi mahvedebilir de.

Başakların insanlık bilinci yüksektir; bu da onları Zodyak’ın en duyarlı burçlarından biri kılar. Hayata olan sistemli yaklaşımları hiçbir şeyin şansa bırakılmamasını sağlar. Her ne kadar çoğunlukla şefkatli olsalar da kalpleri dış dünyaya kapalı olabilir. Başak burcu çoğu zaman yanlış anlaşılan bir burçtur; kendilerini ifade etme yeteneğinden yoksun oldukları için değil, duyguları akla aykırı olduğu zaman bu duyguları doğru kabul etmedikleri için.

 

Başak burcu kadını

Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)

 

Başak burcu kadını – Aşk

Bir Başak kadını size kalbini verdiğinde sonsuza kadar öyle kalmasını ister. Onun için günümüzün sevgililik anlayışı epey zordur; kısa süreli takılmalar, tek gecelik ilişkiler, Başak kadının geleneksel aşk arayışıyla çelişir.

Başak burcu kadını – Cinsellik

Pek çok insanın sandığının aksine Başak kadınının, ağırbaşlı ve ciddi görüntülerinin ardında yüksek bir libido saklıdır. Öte yandan birlikte oldukları insan için gerçekten önemli olduklarını hissetmek istediklerinden, çok fazla insanla cinsel birliktelik yaşamazlar.

Başak burcu kadını – İlişkiler

Başak kadını zekâ, detaycılık, sağduyu ve bağlılık karışımı bir şeydir; oldukça zeki, mütevazı ve becerikli olurlar. Kayıtsız gibi göründükleri için Başak kadınını etkilemeye çalışmak ilk başta gözünüzü korkutabilir ama mesafeli olmaktan ziyade, yeni bir ilişkiye başlarken pratik, gerçekçi ve dikkatlidirler.

Başak burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Başak kadını beyin ve güzelliğin kombinasyonudur. Organizasyon becerileri yüksektir. Laf değil icraat insanıdırlar. Merkür tarafından yönetildikleri için son derece yaratıcı bir mizaca sahiptirler. Öte yandan toprak burcu oldukları için de bir şey yaratırken gerçekten ışıldarlar.

 

Astroanaliz İletişim Zeynel Eroğlu
İyilik daima sizinle olsun…

İlgili Yazılar

Leave a Comment