Home Hint Astrolojisi

Hint Astrolojisi

by Zeynel Eroglu

Astroloji Türleri – Astroloji Çeşitleri – Astroloji Teknikleri – Celtic Astrolojisi – Çin Astrolojisi – Electional Astrolojisi – Hint Astrolojisi – Kızıl Derili Astrolojisi –Osmanlı Astrolojisi – Yıldıznameler

HİNT ASTROLOJİSİ

hint-astrolojisi

Hint Astrolojisi’nin oldukça önemli bir kısmı Ay ve Ay Evleri ya da Yıldız Kümeleri- Asterizm’ler- ( ki 27 burçluk bir tür Zodyak oluştururlar; her bölüm, yani Asterizm 13 derece 20 dakikadan ibarettir.) üzerine kuruludur. Aşağıdaki listede her birinin numarası, ismi ve başladığı yer verilmektedir.

 

NOİSİMBAŞLADIĞI YER
1AsviniKoç00 derece
2BrahaniKoç13 derece 20 dakika
3KrittikaKoç26 derece 40 dakika
4RohiniBoğa10 derece
5MrigasirasBoğa23 derece 20 dakika
6Ardraİkizler6 derece 40 dakika
7Punarvarsuİkizler20 derece
8PushyaYengeç3 derece 20 dakika
9AsleshaYengeç16 derece 40 dakika
10MaghaAslan00 derece
11Purva PhalguniAslan13 derece 20 dakika
12Uttara PhalguniAslan26 derece 40 dakika
13HastaBaşak10 derece
14CitraBaşak20 derece 20 dakika
15StaviTerazi6 derece 40 dakika
16VisakhaTerazi20 derece
17AnuradhaAkrep3 derece 20 dakika
18JyesthaAkrep16 derece 40 dakika
19MulaYay00 derece
20Purva AshadhaYay13 derece 20 dakika
21Uttara AshadraYay26 derece 40 dakika
22SravanaOğlak10 derece
23SravishthaOğlak23 derece 20 dakika
24CatabhishajKova6 derece 40 dakika
25Purva Bhadra-PadaKova20 derece
26Uttara Bhadra-PadaBalık3 derece 20 dakika
27RevatiBalık16 derece 40 dakika

Asterizm’lerin başlangıç boylamları tartışmalı bir konudur.

Ya geleneksel batı burç zodyağında kullanılabilir, ya yıldız takımı zodyağının yanında sıralanabilir, ya da direkt olarak kaynak aldıkları burçlarla ilişkilendirilebilirler.

Geleneksel Hindu Boylamlarıyla deneylere girişmek isteyenler başlangıç noktalarını 20 derece kadar öne almalıdır, yani no. 1’de ki koç 19 derece 41 dakika olacak, daha sonrakiler de bu oranda artarak ilerleyeceklerdir.

Hint Astrolojisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Hint Astrolojisi Nedir?

Hint Astrolojisi geleneksel ismi Vedic Astroloji veya Jyotish adı ile bilinir. Dünyanın en eski ve gizemli astroloji sistemlerinden bir tanesidir. Yıldızıl Zodyak yöntemine göre hazırlanan Doğum Horoskopunun analizi ile Kader ve Gelecek hakkında pek çok bilgi elde edilir. Geleceği analiz etmek için doğrudan bilgi veren, yalın ve yorumları zengin bir astrolojidir.

Batı astroloji sisteminde Gelecekle ilgili analizlerde zorluklarla karşılaşılır. Çünkü, horoskop kurgusu Tropik Zodyak sistemi ile kurulduğundan Evlerin yerleşimi doğum yerinin enlemine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bazen bir evin burçlar arasında kıstırıldığı ve haritada gösterilemediği izlenir. Vedic Doğum Haritasında ise belirgin yöntemler ve kurallar kullanılır. Bu bakımdan Hint Doğum Haritası daha kolay ve açık bilgiler verir.

Hint (Vedic) Astroloji analizlerinde kişilik, mizaç ve karakter gibi yaşam olaylarında davranışlarımızı yönlendiren olgular yerine, doğrudan sonuçları ön plandadır. Örneğin, doğumda sahip olduğumuz kişisel özelliklerin gelecekte bizi hangi olaylar ile karşılaştıracağı açık olarak yorumlanır.

Balık 5 Güneş Merkür
Koç 6 Venüs
Boğa 7 AY
İkizler 8 Satürn Rahu
Kova 4 Mars
Hint (Vedic) Doğum Haritası Rasi
Yengeç 9
Oğlak 3
Aslan 10 Jüpiter
Yay 2 Ketu
Akrep Y.Burç
Terazi 12
Basak 11


Hint Doğum Haritası Neler Açıklar

Hint Astrolojisi çok geniş analiz olanakları veren bir sistemin şifresidir. Doğum horoskopu (Rasi) ile diğer çeşitli haritaların analizlerinde gelecek hakkında her bilgiyi elde ederiz. Evlilik, çocuklar, anne ve babanın hayatı, varlık ve karma, başarı ve kariyer, sağlık gibi hayat olaylarını açıkladığı gibi Gezegen periyotları (Dasa) sistemi ile evlerin transitlerdeki güçlerini (Astrakavarga) gösteren özel haritalarla gelecekte neler olacağını açık bir şekilde görebiliriz.

Yukarıdaki örnek haritadan analiz ve yorum hakkında kısa örnekler verelim. Yükselen burç yöneticisi Mars 4.cü varlık evindedir. Mars bu insana taşınmaz çeşitli mal ve mülkler verecektir. Ancak, gezegen 6.cı zararlı evin yöneticisidir. Sahip olunan mal ve mülkler aynı zamanda çeşitli sorunlarla onu uğraştıracaktır.

Hint sisteminde en önemli gezegen Ay olup dolunaya doğru ise “Parlak Ay”, değilse “Soluk Ay” olur. Haritada yerleşimi çok önemlidir. Yukarıdaki haritada Ayen güçlü yerleşimlerden birindedir ve Parlak Ay evresindedir. Aynı zamanda en olumlu ev olan 9.cu evin yöneticisidir. Bu durumda harita sahibi çok başarılı evlilik yapacaktır. Buna karşın Ay 4.cü evdeki Mars’tan görünüm almaktadır.Mars Hint sisteminde 4,7 ve 8.ci evlerle görünüm yapar. Bu yerleşim evliliğin tutku temeline dayandığını ve aynı duygulardan zarar göreceğini açıklar. Marsvarlık evinde olduğundan ve Ay kadınları temsil ettiğinden harita sahibi taşınmaz mallarını kadınlar yüzünden kaybedecektir.

Buraya kadar işaret edilen hayat olaylarının analizlerinde bu noktada kalırsak harita sahibinin tutkuları yüzünden kadınlara mal ve mülklerini kaybedeceğini açıklarız ama bu hatalı olur. Zira, harita bir bütündür ve her yönü ile analiz edilmelidir. Burada şu soruyu sormalıyız : Acaba harita sahibini zarardan kurtaracak bir Yoga var mıdır ? Hint sisteminde Yoga’lar çok önemlidir.Gezegenlerin çeşitli yerleşimleri özel anlamlar verir.

Bu haritada çok önemli bir Yoga olan “Gajakesekari Yoga” bulunmaktadır. Ay ve Jüpiter köşe evlere yerleştiklerinde meydana gelir ve harita sahibini hayattaki kötülüklerden ve zararlardan korur. Bu haritada yogayı oluşturan Ay, Mars’tan ve Jüpiter deSatürn‘den görünüm almakta ve yoganın büyük gücünü düşürmektedir. Yine de Ay Yükselene (Chandta Lagna) bakarsak Satürn “Yogakaraka” olmaktadır. Zira 4 ve 5.ci evlerin yöneticisidir. Bu durumda yoga gücünü korumaktadır. Eğer böyle olmasaydı harita sahibi hayatında karşılaştığı büyük zorlukları ve engelleri aşarken büyük zarar görürdü. Bir örnek verelim. Bu haritanın sahibi Irak-İran savaşında Irak rejimi tarafından tutuklanan bir akrabasını Basra’dan Türkiye’ye kaçırmıştır. Savaş bölgesine giren belki de ilk yabancı sivildir.

Hint Horoskopunun Özellikleri

hint-horoskopu
Hint astroloji sisteminde Gezegenlerin olduğu kadar Ay Düğümlerinin de büyük ve etkin görevleri ve anlamları vardır. Kuzey düğümüne “Rahu” ve Güney düğümüne “Ketu” adı verilir. Haritada görünümleri ve yerleşimleri ile gelecek hakkında ipuçları verirler.

Doğumdan itibaren hayat, tamamı 120 sene olan ve her biri gezegenlerin yönetiminde olan “Dasa” adı verilen periyotlara bölünmüştür. Her dasa bize geleceğin neler vereceğini gösterir. Yönetici gezegen güçlü ise dasa (periyot) olumlu geçer. Yukarıdaki örnek haritanın sahibi Ay Dasa’da dünyaya gelmiştir. Hayatının varlık açısından en başarılı süreci Rahu dasa içinde olmuştur. Rahu dünyevi varlıkları simgeler. İkizler burcunda en güçlü olduğu yerdedir.

Her hangi bir kişinin haritasında Dasa’lar analiz edilerek gelecekte nelerin beklediğini yorumlayabiliriz.

Hint sisteminin gizemli yanlarından bir tanesi de haritada “Maraka” gezegenleri tespit ederek hayatın ne kadar süreceğini tespit etmek olanağıdır. Maraka gezegen yaşam sonunu belirleyen gezegen demektir.

Haritada 8.ci ev de hayatın ne kadar süreceğini gösterebilir. Yukarıdaki haritada Satürn 8.ci eve yerleşmiştir ve bu uzun bir hayat göstergesidir.

Hint sisteminde gezegenler ile özel bir puanlama yapılarak Ashtakavarga adı verilen bir harita ortaya çıkartılır. Her evin bir puan değeri olur. Transit gezegenler buradan geçerken evin puan gücüne göre çalışırlar. Yukarıdaki haritada Akrep burcu en yüksek ashtakavarga puanına sahiptir. Buradan transit geçen Jüpiter, Satürn ve Rahu ile büyük etkinlikler ortaya çıkar. Örneğin, harita sahibi transit Jüpiter Akrep burcundan geçerken hayatının en önemli başarılarını gerçekleştirmiştir…

Hint Astrolojisi konusu hakkında soru,sorun ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz…