Anasayfa Hint Vedic Astrolojisi

Hint Vedic Astrolojisi

tarafından Zeynel Eroglu

Klasik AstrolojiModern Astroloji Hint Astrolojisi Ruhsal Astroloji – Çin Astrolojisi Osmanlı AstrolojisiCeltik Astrolojisi Ari Astroloji – Türk AstrolojisiBabil Astrolojisi Birmanya Astrolojisi –  Maya Astrolojisi – Uranyen AstrolojisiMısır Astrolojisi Tibet Astrolojisi Helenistik Astrolojisi – Kabalistik AstrolojisiKatarcik Astrolojisi Kızılderili Astrolojisi – Ezoterik Astrolojisi

 

 


HİNT VEDİC ASTROLOJİSİ

Hindistan’da kehanet, Jyotish (Sanskritçe’de jyoti kelimesi “ışık” anlamına gelir) adı verilen çok detaylı bir astroloji sistemiyle düzenlenmiştir. Geleceğin tahmin edilmesi tamamen ışığın ne söylediğinin incelenmesidir ve en iyi astrolog bütün tabloları atlayarak direkt olarak geleceğin ışığına bakan ve ileriyi gören kişidir. Jyotish aynı zamanda Vedik-Hint Astroloji olarak anılır.
Vedik astrolojisi kutsal olanın dilidir.Tanrıyla konuşmanın yoludur. Bizler hakkında her şeyi açığa çıkaran karmaşık kodlanmış mesajlardır, kutsal şifredir.

Vedik astrolojisi ruhun yolculuğunu anlatır. Bireyin, evrenin bire bir kopyası olduğunu, mikro kozmosun nasıl makro kozmosla tamamen aynı olduğunu, sonsuzluğun nasıl sadece bir nokta içinde canlı olduğunu, ölümsüzlüğün nasıl gelişimin gerçeği olduğunu, tüm evrenin yapısını anlatır.

Vedik astrolojisi özel şahsi karmalar ve yüzleşeceğimiz olaylar ile ilgilenir. Kasten seçeceğimiz doğrular, sadece bu hayatı geliştirmekle kalmayıp ileri taşınacak olan kötü karmayı da önler, bilincimizi yükseltir. Kendimizi tanımak, gelecek tehlikeleri önlemek, ruhun amacına yönelmek ancak Vedik Astrolojisi yani Jyotish, en yüce ışığın bilgisiyle gerçekleşir.

“Bir şeyin geçmiş, şimdi ve geleceğini bilmek için gerekli olan tek şey doğum saati (başlangıç anı), günü ve yeridir. Noktayı tayin edersek diğer tüm noktaları bilebilir ve Tanrı’nın zihnine daha çok yaklaşabiliriz.

Ay, vedik astrolojinin temel yapı taşıdır. Bir çok hesaplama ayın içinde bulunduğu konuma göre yapılır. Bu nedenle AY ASTROLOJİSİ olarak da bilinmektedir.

Batı Astrolojisi güneşin yerleştiği burcu esas alırken, Vedik Astroloji de ise öncelikle aya göre hesap yapılır.

Hint Vedic Astrolojisi Hakkında Detaylı Bilgiler

VEDİK ASTROLOJİNİN ANLAMI
Vedik horoskoplar Hint astrolojisinin parçasıdır ve astrolojinin en güvenilir türlerinden biri sayılır. Kişiliğiniz ve gerçek siz, doğduğunuz tam yer ve anla bağlantılı olan gezegenlerin konumuna göre belirlenir. Gelecekle ilgili tahminlerde ise gezegenin gelecekteki ve şu anki konumları sizin doğum haritanızdakilerle kıyaslanır. Vedik horoskoplar 4000 küsür senedir yaygın olarak kullanılmaktadır. Vedik astroloji nakshatraları kullanır, özellikle de hayatınızın ilişkiler boyutunu ele alırken bu çok yararlıdır. Batı astrolojisinde kullanılan 12 burç yerine Vedik horoskoplar ve astroloji 27 ay arketipine yoğunlaşır.

Vedik horoskopler bizi etkileyen evrensel güçlerle kendi hayat yolumuzun uyumlu hale gelmesine yardımcı olabilir. Kendimizin daha farkında, daha mutlu ve huzurlu yaşamamız amacıyla kullanılır. Çoğu vedik horoskop profesyonel ve saygın Vedik astrologları tarafından hazırlanır. Hindistan’da din adamları, doktorlar ve toplumda önemli konumda olan pek çok kişi günlük hayatlarında Vedik astrolojiye güvenir ve ondan faydalanırlar. Yeni bir iş başlatırken, evlilik tarihlerinin belirlenmesinde, önemli seyahatler ve ilişkilerle ilgili olarak ve pek çok diğer konuda astroloji doğru yolu gösterebilir ve görevlerinizi yerine getirmenize yardımcı olabilir. Vedik horoskoplar hayatınızın her alanına netlik katar, derin anlamı olan pek çok şeyi size gösterir, pek çok fırsatı yakalamanızı sağlar ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmenize yardım eder. Vedik horoskoplar herhangi bir sorunu önceden önlemenize de yardım edebilir. Vedik astrolojide haritalara Janma Kundali denir. Bu haritalar, hayatınıza başlangıç yaptığınız anı ve hayat boyunca karşılaşabileceğiniz avantaj ve dezavantajları temsil ederler.

Vedic (Hint) Doğum Haritası Neler Açıklar?
Hint Astrolojisi çok geniş analiz olanakları veren bir sistemin şifresidir. Doğum horoskopu (Rasi) ile diğer çeşitli haritaların analizlerinde gelecek hakkında her bilgiyi elde ederiz. Evlilik, çocuklar, anne ve babanın hayatı,varlık ve karma,başarı ve kariyer, sağlık gibi hayat olaylarını açıkladığı gibi Gezegen periyotları (Dasa) sistemi ile evlerin transitlerdeki güçlerini (Astrakavarga) gösteren özel haritalarla gelecekte neler olacağını açık bir şekilde görebiliriz. Yukarıdaki örnek haritadan analiz ve yorum hakkında kısa örnekler verelim. Yükselen burç yöneticisi Mars 4.cü varlık evindedir. Mars bu insana taşınmaz çeşitli mal ve mülkler verecektir. Ancak, gezegen 6.cı zararlı evin yöneticisidir. Sahip olunan mal ve mülkler aynı zamanda çeşitli sorunlarla onu uğraştıracaktır.
Hint sisteminde en önemli gezegen Ay olup dolunaya doğru ise “Parlak Ay”, değilse “Soluk Ay” olur. Haritada yerleşimi çok önemlidir. Yukarıdaki haritada Ay en güçlü yerleşimlerden birindedir ve Parlak Ay evresindedir. Aynı zamanda en olumlu ev olan 9.cu evin yöneticisidir. Bu durumda harita sahibi çok başarılı evlilik yapacaktır. Buna karşın Ay 4.cü evdeki Mars’tan görünüm almaktadır. Mars Hint sisteminde 4,7 ve 8.ci evlerle görünüm yapar. Bu yerleşim evliliğin tutku temeline dayandığını ve aynı duygulardan zarar göreceğini açıklar. Mars varlık evinde olduğundan ve Ay kadınları temsil ettiğinden harita sahibi taşınmaz mallarını kadınlar yüzünden kaybedecektir.
Buraya kadar işaret edilen hayat olaylarının analizlerinde bu noktada kalırsak harita sahibinin tutkuları yüzünden kadınlara mal ve mülklerini kaybedeceğini açıklarız ama bu hatalı olur. Zira, harita bir bütündür ve her yönü ile analiz edilmelidir. Burada şu soruyu sormalıyız : Acaba harita sahibini zarardan kurtaracak bir Yoga var mıdır ? Hint sisteminde Yoga’lar çok önemlidir. Gezegenlerin çeşitli yerleşimleri özel anlamlar verir.
Bu haritada çok önemli bir Yoga olan “Gajakesekari Yoga” bulunmaktadır. Ay ve Jüpiter köşe evlere yerleştiklerinde meydana gelir ve harita sahibini hayattaki kötülüklerden ve zararlardan korur. Bu haritada yogayı oluşturan Ay, Mars’tan ve Jüpiter de Satürn’den görünüm almakta ve yoganın büyük gücünü düşürmektedir. Yine de Ay Yükselene (Chandta Lagna) bakarsak Satürn “Yogakaraka” olmaktadır. Zira 4 ve 5.ci evlerin yöneticisidir. Bu durumda yoga gücünü korumaktadır. Eğer böyle olmasaydı harita sahibi hayatında karşılaştığı büyük zorlukları ve engelleri aşarken büyük zarar görürdü. Bir örnek verelim. Bu haritanın sahibi Irak-İran savaşında Irak rejimi tarafından tutuklanan bir akrabasını Basra’dan Türkiye’ye kaçırmıştır. Savaş bölgesine giren belki de ilk yabancı sivildir.

Hint Horoskopunun Özellikleri
Hint astroloji sisteminde Gezegenlerin olduğu kadar Ay Düğümlerinin de büyük ve etkin görevleri ve anlamları vardır. Kuzey düğümüne “Rahu” ve Güney düğümüne “Ketu” adı verilir. Haritada görünümleri ve yerleşimleri ile gelecek hakkında ipuçları verirler.
Doğumdan itibaren hayat, tamamı 120 sene olan ve her biri gezegenlerin yönetiminde olan “Dasa” adı verilen periyotlara bölünmüştür. Her dasa bize geleceğin neler vereceğini gösterir. Yönetici gezegen güçlü ise dasa (periyot) olumlu geçer. Yukarıdaki örnek haritanın sahibi Ay Dasa’da dünyaya gelmiştir. Hayatının varlık açısından en başarılı süreci Rahu dasa içinde olmuştur. Rahu dünyevi varlıkları simgeler. İkizler burcunda en güçlü olduğu yerdedir.

Her hangi bir kişinin haritasında Dasa’lar analiz edilerek gelecekte nelerin beklediğini yorumlayabiliriz.
Hint sisteminin gizemli yanlarından bir tanesi de haritada “Maraka” gezegenleri tespit ederek hayatın ne kadar süreceğini tespit etmek olanağıdır. Maraka gezegen yaşam sonunu belirleyen gezegen demektir.
Haritada 8.ci ev de hayatın ne kadar süreceğini gösterebilir. Yukarıdaki haritada Satürn 8.ci eve yerleşmiştir ve bu uzun bir hayat göstergesidir.
Hint sisteminde gezegenler ile özel bir puanlama yapılarak Astakavarga adı verilen bir harita ortaya çıkartılır. Her evin bir puan değeri olur. Transit gezegenler buradan geçerken evin puan gücüne göre çalışırlar. Yukarıdaki haritada Akrep burcu en yüksek ashtakavarga puanına sahiptir. Buradan transit geçen Jüpiter, Satürn ve Rahu ile büyük etkinlikler ortaya çıkar. Örneğin, harita sahibi transit Jüpiter Akrep burcundan geçerken hayatının en önemli başarılarını gerçekleştirmiştir.

×