Home Hipnoz Deneyimleri

Hipnoz Deneyimleri

by Zeynel Eroglu

Hipnoz Nedir | Hipnoz Teknikleri | Hipnoz Deneyimleri

Hipnoz Deneyimleri

Bu bölümde Hipnoz ile ilgili gerek bedensel ve ruhsal deneyimleri, gerekse bu konuda yapılan araştırma,  deney ve haberleri yayınlıyoruz…

hipnoz-deneyimleri

Kanserli göğsü aldırma öncesi “Hipnoz” tedavisi

Belçika’da bir bilimsel çalışmada göğüslerinin bir kısmını aldırmak için ameliyata girecek kanser hastası 78 kadından 18’i lokal anestezi ve hipnoz, diğerlerine genel anestezi uygulandı. Hipnotize edilenlerin ameliyat sonrası daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyduğu keşfedildi. Prof. Dr. Fabienne Roelants, “Lokal anestezi ve hipnoz iyileştirme sürecini hızlandırıp vücudun stres hormonları salgılamasını engelleyerek kanserin yayılmasını önlüyor” dedi.

(Sabah)

“Hipnoz” kalp cerrahisine girdi

Türk bilim adamlarınca uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilerek bir çalışmaya dönüştürülen, “kalp cerrahisi öncesinde hipnoz uygulaması” ile hastalarda kaygı, stres, endişe ve depresif bulguların azaldığı, ameliyat sonrası ağrı kesici ilaç dozunun düştüğü ve solunum destek cihazına daha az ihtiyaç duyulduğu saptandı.

Yabancı bilim adamları tarafından da ilgi gören çalışma, Ağustos 2011’deİstanbul’da gerçekleştirilen Avrupa Hipnoz Kongresi’nde kabul edildi.

Çalışma hakkında bilgi veren İstanbul Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, kalp cerrahisi öncesinde hastalarda şiddetli kaygı, stres vedepresyon şikayetleri geliştiğini söyledi.
Ameliyat öncesi ve sonrasında hastadaki stresin azaltılmasının hem hasta, hem hekim açısından operasyonun başarısında çok önemli olduğunu belirten Akgül, hipnoz tekniği uygulandıktan sonra gerçekleştirilen kalp cerrahisi ameliyatlarından çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

(Milliyet)

Hipnoz Deneyimleri Hakkında Detaylı Bilgiler

 

Sağlık Çalışanlarına “Hipnoz”

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde, Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Şevket Kalyoncu tarafından sağlık çalışanlarına toplu telkinle hipnoz uygulandı.

Hipnoz konusunda çeşitli eğitimler alan Opr. Dr. Şevket Kalyoncu, hipnozun, çevresel ve de düşüncesel uyaranlardan kısa bir süreliğine uzaklaşarak telkin alabilme düzeyine erişmek olduğunu belirtti. İnsanların kendi yaşamlarında ve çevrelerinde karşı karşıya kaldıkları çeşitli durumların, psikolojik denge ve ruh sağlığı üzerinde etkiler oluşturduğundan söz eden Kalyoncu, “Hipnoz sırasında birey kontrollü bir şekilde dış dünyadan uzaklaşır ve kendisine verilen telkinleri eleştirilmeden, analiz etmeden merkezi sinir sistemine ulaştırır. Hipnozu uygulayan kişi bu metodu kullanma yetkisine ve becerisine sahip bir kişi olmalıdır. Kişi kendi isteğiyle belirlediği amaca ulaşmak için hipnozu uygulayacak kişiye tam anlamıyla güven duymalıdır. 5-6 yaşlarındaki çocuklardan başlayarak isteyen, inanan herkese hipnoz uygulanabilir. Ancak iletişimkurulamayacak yapıdaki zeka özürlü ve çok yaşlı kimselerde yapılan uygulamalar sonuç vermez. Hipnozun olumsuz bir etkisi yoktur. Tam aksine kişinin hayatına olumlu yansımaları vardır. Bizim anlatmak ve dikkat çekmek istediğimiz husus, zihinlerimizde oluşturduğumuz ve değişmesine ihtimal vermediğimiz kalıpların nasıl kıracağımızı öğrenmek ve ışık tutmak” dedi.

Seminerde hipnoz esnasında kesinlikle bir uyku hali olmadığını, aksine hipnozda iken kişinin bilincinin açık olduğunu, kontrolünü kaybetmediğini çeşitli video gösterimleriyle de destekleyerek anlatan Kalyoncu, konuyla ilgili olarak seminerin sonunda katılanlara toplu halde telkinle hipnoz uyguladı.

(SonDakikaHaber)

“Hipnoz”la ingilizce öğretilebilir mi?

İngilizce’nin hipnoz yöntemiyle, yabancı ülkede kişiyi zor durumda bırakmayacak derecede 10-15 günde öğretilebildiği belirtildi.
Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Yalçın Kaya, yaptığı açıklamada, Selçuk Üniversitesinde “Hipnoz ve Motivasyon” isimli yüksek lisans dersi verdiğini söyledi.

Bilinç altına saniyede 10 üzeri 9 bitlik uyaran girdiğini belirten Kaya, bilinç altına etki yapan uyaranların büyük çoğunluğunun hipnozla devre dışı bırakılarak, beynin belli bir bölgesinin bu yoğun uyaranlardan arındırıldığını, daha yüksek bir performansla öğrenmeye hazır hale getirildiğini anlattı.

Kaya, bazı özel yabancı dil eğitim kurumlarının, İngilizce ve diğer bazı yabancı dillerihipnoz yöntemi kullanılarak 7 gün gibi çok kısa sürelerde öğretmeyi vaat ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Üniversitedeki öğrencilerim bana ‘bu şekilde İngilizce öğrenmek mümkün mü?’ diye soruyorlar. Ben de onlara, ‘7 gün gibi bir süre çok kısa ancak makul bir sürede öğretilebilir’ yanıtını veriyorum. Hipnoz yöntemiyle, yabancı ülkede kişiyi zor durumda bırakmayacak derecede İngilizce, 10-15 günde öğretilebilir. Ancak bunun için uygulamayı yapan ekibin, iyi derecede hipnoz deneyimi ve telkin verebilecek temiz bir İngilizce diksiyonu olması gerekir. Bu yöntemle, hipnoz seansına alınan kişiye günlük hayatta ihtiyaç duyacağı kelimeler, kısa cümleler kalıcı bir şekilde öğretilir. Hipnoz seanslarında verilen eğitim sonunda kişi, aklında tutmakta zorlandığı kelime ve cümleleri kalıcı olarak öğreniyor.”
Kaya, akıcı bir şekilde ya da dil sınavlarında başarılı olacak kadar İngilizce öğrenmek için hipnozun tek başına yeterli olmayacağını kaydederek, “Fakat, hipnoz seansları yardımıyla kişide İngilizce temeli ve önemli düzeyde isteklilik oluşturulabilir” diye konuştu.
Kaya, hipnozla yaşatılan dramatizasyonla gerçek anlamda dil öğrenme ihtiyacı hissetmesi sağlanan kişinin, günlük yaşamda zor durumda kalmayacak, sorununu anlatacak kadar dil öğrenebildiğini ifade etti.

(Hürriyet)