Home Kabalistik Astrolojisi

Kabalistik Astrolojisi

by Zeynel Eroglu

Klasik AstrolojiModern Astroloji Hint Astrolojisi Ruhsal Astroloji – Çin Astrolojisi Osmanlı AstrolojisiCeltik Astrolojisi Ari Astroloji – Türk AstrolojisiBabil Astrolojisi Birmanya Astrolojisi –  Maya Astrolojisi – Uranyen AstrolojisiMısır Astrolojisi Tibet Astrolojisi Helenistik Astrolojisi – Kabalistik AstrolojisiKatarcik Astrolojisi Kızılderili Astrolojisi – Ezoterik Astrolojisi

 


KABALİSTİK ASTROLOJİSİ

kaba

Kabalistik astroloji bilinen en eski ve en yaygın astronomi uygulamasıdır.
Kabalistler tarafından yapılan gezegen ve yıldız çalışmaları bize gerçek bir bilimi sunar.
Bu çalışmalar sayesinde bizler hem kendimizin hem de çevremizdekilerin en derin             özelliklerini anlayabilir ve buna göre davranabiliriz.
Kabalistik astrolojiye göre her birimiz spiritüel gelişimimiz için en doğru yerde ve               zamanda doğduk.
Bu sayede özgür irademizi en iyi şekilde kullanarak potansiyelimize ulaşabiliriz.
Kabala bize birden fazla muhtemel geleceğimiz olduğunu ve kabalistik bilgelik ile               kaderimizin kaptanı olabileceğimizi öğretir.

Astrolojiyi kişilerin horoskoplarını kaleme alıp onlara kaderlerinin nasıl görüldüğünü             anlatmak amacıyla çalışmıyoruz.
Tam tersine kabalisti c astrolojinin amacı evrenin etkilerinin üstesinden gelmemizi, ve

hayatlarımızın kontrolünü almamızı sağlamaktadır.
Bizler, doğduğumuz burca bağlı olarak gelişimimiz için gerekli olan tüm olumlu ve olumsuz özellikleri alırız.
Ancak burcumuz kişilik özelliklerimizin nedeni değil, sonucudur.
Spesifik bir burca doğar ve böylece önceki hayatlardan taşıdığımız karmamızı ve olumsuz davranışlarımızı düzeltebileeğimiz özellikleri alırız.

Burçlar doğum anında belirli özellikleri edinmemizi sağlayan etkili birer yıldızdır…
Kabalistik Astroloji, geleneksel astrolojiden çok önemli bir noktada arılı: Geleneksel astroloji, güneş takvimini kullanırken,
Kabalistik Astroloji ise hem güneşin hem de ayın pozisyonlarına göre uyarlanan özel bir takvimi kullanır.
Tevrat’ta (Eski Ahit’in Musa tarafından yazıldığı söylenen beş kitap) ve Talmud’da (medeni hukuk ve din hukuku üzerine başlıca Yahudi eseri)
Keldanilere yapılan birçok gönderme bulunmaktadır. İ.Ö. birinci yüzyılda,
İskenderiye’deki büyük bir Yahudi topluluğundan The Treatise of Shem adlı bir çalışma çıkmıştır.
Arami dilinde yazılmış olan bu eser zodyakın her bir burcu için, aşağıdaki gibi tahminlerle,
on iki bölüm sunmaktadir: Yıl Boğa burcunda başlarsa, adında bir Beth ya da Yudh ya da Kaph olan herkes hasta olacak ya da bir demirle [silahla] yaralanacaktır. Ve savaş olacaktır.Ve Mısır’dan bir rüzgâr çıkacak ve bütün dünyayı dolduracaktir.

Filistin’de ve Orta Doğu’da başka yerlerde, merkezi bir konumda zodyakın burçlarının betimlemeleri İ.S. dördüncü yüzyıldan itibaren sinagoglarda oldukça yaygın biçimde görülmüştür.
Hem güneş bazlı hem de kameri ekollerin tutumlarını benimseyen Kabalistik Astroloji; İslam ve daha sonraki Bati astrolojisinden daha spiritüel yönelimliydi. Astrologlar danışanlarını Halachah (Yahudi yasası) uyannca dinsel bir yaşam sürmeye teşvik etmişlerdir. Yahudilerin aile ve daha büyük topluluklara yaptıkları geleneksel vurguyla birlikte, bireyin çok büyük ölçüde hem göksel bağları hem de dünyevi sorumlulukları olan sosyal bir varlık olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.