Anasayfa Maya Astrolojisi

Maya Astrolojisi

tarafından Zeynel Eroglu

Klasik AstrolojiModern Astroloji Hint Astrolojisi Ruhsal Astroloji – Çin Astrolojisi Osmanlı AstrolojisiCeltik Astrolojisi Ari Astroloji – Türk AstrolojisiBabil Astrolojisi Birmanya Astrolojisi –  Maya Astrolojisi – Uranyen AstrolojisiMısır Astrolojisi Tibet Astrolojisi Helenistik Astrolojisi – Kabalistik AstrolojisiKatarcik Astrolojisi Kızılderili Astrolojisi – Ezoterik Astrolojisi

 

 


MAYA ASTROLOJİSİ

Maya astrolojisi ile ilgili söylenebilecek ilk şey aslında astroloji kelimesinin ona yakışmadığıdır. Şu aşamada ona “Maya astrolojisi” diyeceğiz. Aslında Maya sisteminin astronomik döngülerle ve fiziksel zamanla bir bağı yoktur. Dolayısıyla klasik anlamdaki astroloji ile de bir bağlantısı olduğu söylenemez. Maya takvimi ve onunla iç içe olan Maya astrolojisi, görünenin ötesinde, evrenin özünde var olan ruhsal enerjileri açıklayan ve bu enerjilerin izlediği kalıplar ile bilincin nasıl evrimleştiğini bize gösteren sistemlerdir. Bu noktada bize sunduğu rehberlikte ruhsal tekâmülümüz ile ilgilidir, fiziksel boyutta neler olacağı ile ilgili değil.

İkinci sırada değineceğimiz nokta belki daha da önemli. Maya takvimi/astrolojisi bildiğimiz sistemlerden farklı olması dolayısıyla başlangıçta kavraması zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Fakat temel sistemi öğrendikten sonra ne kadar basit olduklarını siz de göreceksiniz. Maya zaman sistemini anlamak için yapacağınız yatırım size son derece karlı şekilde geri gelecektir. Bunun ilk nedeni onun direk olarak ruhsal deneyime dayanmasıdır. Maya takviminin şamanlarca oluşturulduğunu ve takip edildiğini söylemiştim. Sonuçta, evrenin ruhsal enerjileri ile bir temas kurmakla ilgilidir Maya takvimini takip etmek. Yani sırf zihinsel, entelektüel bir çalışma değildir. Karmaşık hesap kitap işlerine dayanmaz. Zodiac’ta ki gibi aynı anda pek çok açıyı ve etkiyi hesaba katmak zorunda kalmasınız. Hesaplama açısından işin içinden kolayca çıkabilirsiniz. Tamam, belki 20 burç vardır ve bunlar her seferinde 1–13 arası başka bir sayının (tonun) etkisini alırlar. Ama hepsi budur 20, 13 ve bir de 9. İnanın yıllarca Batı astrolojisi ile ilgilenmiş birisi olarak söylüyorum, bu sistem pek çok astrolojik sistemden daha sade ve pratiktir ve çok daha derine giden bir bilgelik sunmaktadır. Yani maya takvimi takip etmeye başladığınızda bunu günde birkaç dakika ayırarak hayatınıza geçirdiğinizde danışmanlık almak için astrologlara gitme ihtiyacınız sona erebilir. Sonuç olarak Maya takvimi, ruhsal enerjileri 16,4 Milyar yıl öncesinden, Evrenin oluşumundan beri nasıl geldiğini açıklamaktadır ve biz aynı sistemle günümüzü ve son tarihi anlamaktayız. Yani güneş sistemi ve hatta galaksimizin bile oluşmasından önceki bir zamana, evrenin başlangıcına dayanan bir sistemdir.

Maya takvimini takip etmeye dair…
Şimdi dilerseniz Maya takviminin temel yapısını ve onu nasıl takip edebileceğimizi görelim. Maya takvimine göre 20 günlük “uinal” isimli bir döngü boyunca her gün başka bir tanrı/tanrıça (burç) tarafından yönetilir. Bu burçlar evrenin ruhsal enerjilerinin o gün nasıl nitelikler taşıyacağına dair bize bir fikir verirler. Bir de 13 günlük “trecana” isimli bir süreç daha vardır ki bu da 13. günden sonra 1. gün ile başlayan döngüler getirir ve yine her bir gün kendine has bir enerji getirir. Bunlara 13 ton adını veririz, müzikal anlamda kullanılan ton bizim için iyi bir benzetme olacaktır. Bu iki döngü, iç içe geçmiş iki çark gibi (bkz. şekil 1) birbiriyle ilişki halindedir ve toplamda 20 x 13 = 260 farklı enerji demektir.
Mayalı şamanlar asırlar boyunca biriken deneyimlerine dayanarak bu günlerin nasıl eylemler için uygun olduklarını açıklamışlardır.

Dilerseniz 20 burcun ve 13 tonun enerjilerini tanıyalım. Fakat öncesinde bazı noktaları özellikle belirtelim.

Maya Astrolojisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Kendi sezgileriniz ve gözlemleriniz her zaman sizin gerçek rehberiniz olmalıdır.
Bu 260 farklı enerji 260 farklı kişilik kombinasyonu anlamına gelir. Doğum günümüze göre bu 260 kombinasyondan birine sahip oluruz. Ve bu durum bizim o günleri algılayışımızı etkiler. Biz kendi doğum günü enerjimiz üzerinden algılarız bu 260 farklı günü.
260 tip insan mı vardır? Hayır, bence her insan birbirinden farklıdır. Her ruh biriciktir. Biz sadece bu enerjilerin etkisi altında kalırız.
Kader, Şans, Talih: Mayaların inancına göre, her birimiz bedenlenmeden önce bir yaşam misyonu ediniriz ve bu misyonu gerçekleştirmemizde bize en uygun enerjiyi verecek olan günü bilinçli olarak seçeriz. Bu yüzden bizim için iyi veya kötü yoktur, sadece bilinçli olarak yaptığımız seçimlerimiz ve ruhsal tekâmülümüz vardır.
Önemli bir hatırlatma: Maya takvimi, asla birbirinin kopyası olan tekrar eden döngüler değildir. Bu 20 günlük ve 13 günlük döngülerin dışında daha geniş döngüler vardır ve aslında bu her günü biricik yapar. 20’li ve 13’lü kalıplar yalnızca küçük boyutlu rehberlerdir.