Home Osmanlı Astrolojisi

Osmanlı Astrolojisi

by Zeynel Eroglu

Klasik AstrolojiModern Astroloji Hint Astrolojisi Ruhsal Astroloji – Çin Astrolojisi Osmanlı AstrolojisiCeltik Astrolojisi Ari Astroloji – Türk AstrolojisiBabil Astrolojisi Birmanya Astrolojisi –  Maya Astrolojisi – Uranyen AstrolojisiMısır Astrolojisi Tibet Astrolojisi Helenistik Astrolojisi – Kabalistik AstrolojisiKatarcik Astrolojisi Kızılderili Astrolojisi – Ezoterik Astrolojisi

 


OSMANLI ASTROLOJİSİ

”Yıldızların hareket ve durumlarından sonuç çıkarma bilimi” diye tanımlanacak astroloji, Osmanlıca’da ”ilm-i tencim”ya da ”ilm-i ahkam-ı nücum” diye anılır.
Osmanlı Astrolojisi Konusu ve Osmanlı Astrolojisi Konusu Hakkında Tüm Bilgiler…

Yıldızların belirli zamanlarda durum ve yere göre konumlarını gösteren cetvel, zeyc ya da zic ; yıldızların durum, hareket, hız ve yönlerini saptama bilimi de ilm-i zic ya da ilm-i zayiçe adını taşır.

Kişilere özel yıldız cetvel ya da haritalarının adı da zayiçedir. Bu cetveller batıda, günümüzde ve ülkemizde horoskop diye anılır. Gökyüzüyle ilgili gözlemler, yıldız hareketleriyle ilgili saptamalar, astrolojinin, astronomiye kaynaklık etmesini sağlamıştır.

Rasathane diye adlandırılan gözlemevleri, hem gökbilime, hem de yıldız fallarına , savaş, barış vb. toplumsal olaylar için eşref saati saptanmasına yarıyordu.

Gökyüzü olaylarıyla bilimsel ve simgesel yorumlar yapan müneccimler uzun süre doğu ve batıda saray görevlisi olarak çalıştılar. Osmanlı sarayındaki müneccimbaşılık kurumu cumhuriyet dönemine kadar sürdü.

Yıldız hareketlerini bölgesel olarak gözleyip, çizelgeyi (zic) çıkarmak yaklaşık otuz yıllık bir süreyi kapsar. Bu konuda en ünlü rasathanelerden biri Meraga Rasathanesi, ünlü çizelge çıkaranlardan biri de Zic-i Uluğ Bey’dir.

Astroloji Osmanlı Astrolojisi – Astroloji Osmanlı Astrolojisi Nedir?

Astroloji Osmanlı Astrolojisi – Astroloji Osmanlı Astrolojisi Ne Demektir?

Astroloji Osmanlı Astrolojisi – Astroloji Osmanlı Astrolojisi Kolay Mıdır?

Astroloji Osmanlı Astrolojisi – Astroloji Osmanlı Astrolojisi Zor Mudur?

Astroloji Osmanlı Astrolojisi – Astroloji Osmanlı Astrolojisi Kim Bilir?

Astroloji Osmanlı Astrolojisi konusu ve Astroloji Osmanlı Astrolojisi konusu hakkında soru,sorun ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz…