Home Reiki

Reiki

by Zeynel Eroglu

Reiki denince herkesin ilk aklına gelen Usui Reiki‘dir, ve yalnızca Reiki olarak tanınır. En yaygın olarak kullanılan Reiki orijinli enerji sistemi budur ve bütün enerji sistemlerinin temelini teşkil eder. ReikiReiki uygulayan kişinin ellerinden rahatsızlığı olan kişiye gönderilen, iyileştirici, şifa verici bir enerji çeşididir. Tatlı, ılımlı, yumuşak, şefkatli ve bir o kadarda emniyetli, güvenilir ve tehlikesizdir. Vücut içinde bulunan enerji akışını düzenlemek ve böylece bedenin kendisine şifa vermesini sağlamak Reiki’nin başlıca görevidir.

Reiki Nedir?

Reiki Nedir?

Organları ve iç salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlayıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıkları başlangıcından itibaren tedavi edici, ağrıları azaltıcı, vücuttaki toksik maddeleri temizleyici bir uygulamadır. Kişilerin korku ve endişelerini, depresyonu, üzüntüyü yok eder, uygulananda pozitif düşünceler oluşturur. Fiziksel veya ruhsal acıları, stres ve gerginliği geçirmek, kişiye ihtiyacı olan şifayı temin etmek Reiki’nin görevidir. Reiki ulu kaynaktan gelen canlandırıcı, şifa verici her yerde mevcut olan yasam enerjisinin doğru ve etkili bir şekilde rahatsız olan kişiye aktarılmasını sağlar.

Sözcük anlamı, Japonca ‘da, “Evrensel Yaşam Gücü Enerjisidir. Reiki iki farklı Japonca kelimenin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. REI evren anlamına gelir. KI ise ruh, yaşam gücü enerjisi demektir. Bu iki Japonca kelime aynı zamanda aydınlanma demektir.

Reiki insan vücudundan geçerken özellikle ihtiyacı olan bölgelere şifa verir. İnsan vücudu parça parça değildir, bütün organlar birbirine bağlı olarak çalışır, o nedenle Reiki verirken bütün vücuda verilmelidir. Ama Reiki vücutta ona nerede ihtiyaç var ise o kısımda daha etkili çalışır, omuzları ağrıyan bir kişinin vücuduna Reiki verildiği zaman, enerji omuzlarda daha çok yoğunlaşır.

REİKİ ENERJİSİ NEREDEN GÖNDERİLİR?

Reiki ellerin bedenin üstüne konularak veya uzaktan kendine ya da başkalarına enerji aktarılması ile kullanılır. Ellerinizle dokunarak veya uzaktan kendinizi veya başkalarını iyileştirmenizi sağlar. Reiki veren kişi genellikle bas bölgesinden, beyin, hipofiz bezi, beyincik üzerinden, karin bölgesinden, ayaklar ve dizlerden yoğun olarak Reiki enerjisi gönderir. Her insanın içinde yaşamını kontrol eden enerji mevcuttur, önemli olan bu enerjiyi en doğru şekilde kullanabilmektir, bu başarıldığı takdirde ruhsal veya fiziksel rahatsızlar daha kolay tedavi edilebilir.

Reiki her zaman çok emniyetlidir, kişiye hiçbir zarar vermez, rahatsızlığı olan kişi ihtiyacı kadar olan enerjiyi, vücudunun ihtiyacı olan bölgelerine alır. Reiki her zaman en doğru bicimde yardımcı olur, uygulanan insanın ihtiyacına göre yarar sağlar. Reiki uygulayıcısı bu güçlü enerjiye yalnızca kanal olur. Uygulanan kişiden, uygulayana kotu bir enerjinin geçmesi mevzubahis değildir. Reiki sırasında kendi yaşam enerjinizi kullanmazsınız yani Reiki şifacının enerjisini kullanmaz . Ulu kaynaktan gelen enerji sizin tarafınızdan uygulanana akar.

Reiki tek başına bir tedavi değil, tamamlayıcı bir yöntemdir, alternatif tıp yöntemi değildir, tıbbi müdahalelerin yerine geçmez. Tıp tedavilerinin olumsuz yan etkilerini azaltır, tedavinin olumlu sonuçlarının gelişmesine yardımcı olur. Psikolojik sıkıntıların pek çok fiziksel hastalığın nedeni olduğu artık bilinmektedir, enerji kanallarımızda bu sıkıntılar sonucu meydana gelen tıkanıklıkların açılmasını sağlayan stresi azaltan, rahatlama sağlayan Reiki, hastalıkların ortadan kalkmasına yardım eder. Şifa için kullanılan bütün sistemlerle uyumludur, birlikte çalışır, iyileşme etkisini artırır, hızlandırır.

USUI REİKİ ILE KENDİNE VE BAŞKALARINA NASIL ŞİFA VERİLİR?

Reiki uygulanacak kişi rahat bir şekilde, uzun bir masaya genellikle sırt ustu yetirilir. Eğer problemli bölge sırtında veya vücudunun arka kısmında ise yüzükoyun da yatırılabilir. Reiki ilicisinin kolları ve bacakları vücuda paralel olarak uzanmış olmalıdır, çünkü kol ve bacaklar paralel olmaz, birbirine kavuşturulmuş şekilde olursa enerji tam olarak vücutta akamaz. Reiki veren kişiler ise masanın etrafındaki sandalyelere rahat bir şekilde oturabilirler.

Genellikle vericilerden 1 kişi bas kısmında, 2 kişi karşılıklı karin bölgesinde, 1 kişide ayakların ucunda oturur, yani masanın 4 kenarında 4 kişi. 4 kişi bulunamazsa 3 kişide Reiki verebilir, o zaman karin kısmından 1 kişi Reiki verir. Kişi sayesinin çok olması gönderilen enerji miktarının artmasına neden olduğu için daha etkili kabul edilir ama fazla uygulayıcı yoksa 1 kişide yalnız başına Reiki gönderebilir. Bir Reiki seansı 20 dakika sürer.

Eller vücudun bikini giyildiğinde kapanan kısımları olmamak kaydı ile değişik bölgelerine konur ve uygulayıcıdan uygulanana enerji akması sağlanır. Eller ya vücuda değdirilir yada 10 cm. kadar uzaktan tutulur, bu uygulayan kişinin kararına kalemistir, şifa verme etkisi her ikisinde de ayindir. Eller her bir pozisyonda aşağı yukarı 4-5 dakika durur. Reiki engellenmiş enerjinin vücutta kolayca akmasını sağlayarak vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar.

Reiki seansları, Reiki alan kişi normal giyinik iken yapılır.

Kendi kendine Reiki vermek de insanine çok rahatlamasını sağlar ve her zaman, her yerde kolayca uygulanabilir. Eller bulunulan ortama göre vücudun koyulabilecek en uygun yerine konur ve Reiki vermeye başlanır.

REİKİ AŞAMALARI

Herkes başka bir kişiye Reiki verebilir, eğitime gerek yoktur. Ancak kişinin kendine şifa verebilmesi için birinci aşama Reiki eğitimini almış olması lazımdır. Bu eğitim ile öğretmen tarafından öğrencinin ellerindeki çakralar açılır, öğrenci kendi kendine Reiki enerjisi verebilir duruma getirilir. İkinci asama Reiki eğitimi alanlar, Reiki sembollerini kullanarak gönderdikleri enerji akimini daha etkili hale getirebilirler. Uzak bir mesafeye ki bu dünyanın öbür ucumda olabilir, geçmiş veya gelecek zamana Reiki enerjisi gönderebilirler. Üçüncü aşama Reiki eğitimini bitiren kişiler ise Reiki ustası veya diğer bir deyişle Reiki Master’ı olurlar.

Reiki ile yalnız fiziksel rahatsızlıklar değil, ruhsal rahatsızlıklar, zayıf karakter, sigara, içki gibi bağımlı davranışlar, aşırı yeme, kararsızlık, sinirlilik, evham, kuşku gibi kişinin engelleyemediği olumsuz davranışları da tedavi edilebilir. Reiki’yi kadın erkek, genç yaslı, çocuk erişkin, eğitimli cahil herkes çok çabuk olarak öğrenebilir, kendine ve başkalarına Reiki uygulayabilir.