Home BÜYÜLER Sempatik Büyüler

Sempatik Büyüler

by Zeynel Eroglu
0 comment

Sempatik Büyülerin Çeşitleri

Sempatik büyüler iki türlü yapılır.

Bunlardan birincisine Homeopatik Büyü ya da Taklit Büyüsü denir; İkincisine ise Temas Büyüsü yani Kontajiyöz Büyüsü de denmektedir… 

Sempatik Büyüler Hakkında Detaylı Bilgiler

Sempatik Büyüler  – Taklit Büyüsü

Taklit Büyüsü, bir şeyin taklidini yapmakla o şeyin istenilen neticeye varma esasına dayanan bir büyüdür. Taklit büyüsüne, tarih öncesi mağara resimlerinde dahi rastlanmıştır. Taklit büyüsü hemen hemen tüm toplumlarda görülmüştür. Hoşlanılmayan ,yada bir kimsenin zararsız hale getirilmesi için taklit büyüsü yapılır. Bu iş için geneli resmi yakılır. Taklit büyüsünde en çok kullanılan malzeme ölümü istenen kimsenin resmi, bir ağaçtan, çamurdan, balmumundan yada benzeri şeylerden yapılmış olan figürüdür.
Peru yerlileri, hoşlanmadıkları yada korktukları birinin yağ ve tahıl karışımından meydana gelen bir maddeden şeklini yapıp o kişinin geçeceği yolun üstün de yakarlar; bununla o kimsenin ruhunu inanırlardı. Malayalı’ lar, düşmanlarının fizik yapısını ve kişiliğini temsil etmeye yetecek kadar kirpik, kaş, tükürük gibi şeyler alıp. Bunları terkedilmiş bir balmumu üstüne o şahsa benzeyecek şekilde yapıştırırlardı. Sonra yedi gece “yaktığım bu ciğerini, kalbini ve tükürüğünü yaktığım bu şey mum değil; diyerek bu figürü bir lamba üstünde tutar, balmumunun yavaş yavaş erimesini sağlarlardı. Balmumundan yapılmış olan mum tamamen eriyince o kimsenin öleceğine inanılırdı.
Amerika yerlilerinin bazı boyları bir insana yada bir hayvana zarar vermek istediklerinde ya onun tasvirini veya ağaçtan küçük bir figürü yaparlar, bunun üstünde, kalbin bulunduğu yeri keskin bir aletle çizerlerdi.

 

Sempatik Büyüler  – Temas Büyüsü

Temas büyüsüne, Kontajiyöz Büyüsü de denmektedir.
Temas büyüsü’nde hâkim olan ana kural “Parça bütüne aittir.” ilkesidir.
Temas büyüsünde saç, tırnak, kirpik vb. fizyolojik unsurların yanı sıra, insanın giyim ve günlük hayat için indiği şeylerden de istifade edilir. Temas büyüsünde, temas esas olduğundan ”parça bütünü” ile ilişkili olduğu inancından hareket edilerek bir kimsenin saçından alman bir tel saç, elbisesinden koparılan bir parça veya iplik ya da bir tırnak ucu şeylerle bu büyü yapılır. Genellikle bu büyü bir kimsenin iyiliği için yapılmaktaysa da, o kişiye zarar vermek için de kullanılır.
Polinezyalılar, birinin ölümünü istediklerinde; onun elbisesinden bir parçayı mezara bırakırlarmış… 

Sempatik Büyüler Hakkında soru sorun yada görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz…

İlgili Yazılar

Leave a Comment