Home ASTROLOJİ Tarihten Rüyalar

Tarihten Rüyalar

by Zeynel Eroglu
0 comment

Tarihten Rüyalar; Tarihte önemli kişilerin gördüğü rüyalardır. Uyku sadece yorgun olduğunuzda gözlerinizi kapatıp daldığınız bir ruhsal boyut değildir. Uyku, rüyalara açılan ana kapıdır ve bu kapı bazen anlaşılamaz olaylara ev sahipliği yapar. Rüyalar, sadece bilimsel olarak açıklanan bilinçaltı bulguları olmaktan ötedir; rüyalarda nice hikmetler vardır ki, kimilerine bir müjde olarak gelir, kimilerine ise bir ikaz olarak görünür. Tarihte nice rüyalar görülmüştür; Bazıları sabaha bile hatırlanmadı, rüyayı gören bile hiç hatırlamadı onları.

Tarihten Rüyalar

Tarihten Rüyalar

Fakat bazılarının izleri, etkileri, anlatmak istedikleri o kadar derin, o kadar özel ve o kadar etkiliydi ki; dilden dile, kulaktan kulağa anlatıla anlatıla, yazılı kaynaklarda, hatta bazen kutsal ilahi kitaplarda bugünlere kadar ulaştılar. Rüyalar insanoğlunun çok faydasına olacak icatların kapılarını araladı, insanların hastalıklarına şifa olacak bitki ve ilaçları gösterdi onlara, bazıları rüyayı görenin bile anlamadığı ve farkına varmadığı bir şekilde hayatını kurtardı… Bazıları doğrudan çok önemli mesajlar verdi, bazıları görenleri dehşet ve merak içinde bıraktı, bazı rüyalar zaferlerin müjdecisi bazıları ecelin habercisi oluverdi; ama hepsinin ortak bir yanı var ve tarihte kendilerine bir yer edindiler. Tarihin tozlu ve karanlık sayfalarından sıyrılarak bugüne kadar ulaşan, kimi çok ünlü kimi hiç de tanınmayan kişilerin gördüğü ilginç ve bazen dünyanın akışını bile değiştiren rüyalardan bir kısmını burada sizinle paylaşıyoruz…

Tarihten Rüyalar Kimi Fetih, kimi buluş, kimi bir sanat eserinin önemli bir parçası, kimi katsayılı denklemlerin ufak bir noktası,  kimi dört kıtaya hüküm sürecek bir imparatorluğun uyanışı, kimi ise bir nebinin müjdesi rüyalar…

Sayfada Neler Var?

Tarihten Rüyalar HZ. MUHAMMED (S.A.V.) Gördüğü Rüyalar

Özellikle Hz. Muhammed’e (s.a.v) vahyin geliş sürecinin 6 aylık sadık rüya görme dönemi ile başlaması ve bu dönemde görülen bütün rüyaların aynen gerçekleşmesi, rüyaların önemini bir kat daha artırmıştır. Peygamberimiz Ashabı ile birlikte Hicretin 6. yılında umre niyetiyle.

Tarihten Rüyalar Sahabelerin Rüyaları

Ezan, rüya ile emredildi Zamanla İslam’ın tüm emirleri ortaya çıkmıştı. Namaz, oruç, zekat farz kılınmış, helaller ve haramlar belirlenmişti. Fakat müslümanların namaza nasıl çağrılacağı konusu belli değildi. Sonra Abdullah İbn Zeyd, bir rüya gördü… Tarihten Rüyalar Hz. Hüseyin’in Dogumunun Müjdelenmesi Ümmü Haris (r.a.) anlatıyor: “Bir gün, etrafında sahabiler varken Allah’ın Resülünün huzuruna girdim: “‘Ey Allah’ın Resülü dedim, ‘Bu gece bir rüya gördüm. Hala tesirindeyim. Tabir eder misin?’ Ne gördüğümü sordu. “‘Rüyamda… Hz. Osman’ın Şehadeti Haya abidesi Allah’ın Resülünün sadık arkadaşı, cömertlik timsali Hz. Osman, Hicret’in 35. senesi Zilhicce ayının 18. gecesi düşmanları tarafından sıkıştırılıp muhasara altına alınmış ve bir damla suya hasret bırakılmıştı. Oruçtu. O gece bir rüya gördü…

Tarihten Rüyalar HZ. İbrahim’in Rüyası

Bir gece Hz.İbrahim (a.s), rüyasında oğlunu kurban etmekte olduğunu gördü. Bu rüyaya bir mana veremedi. Aynı rüyayı ikinci gece yine gördü. Acaba Cenab-ı Mevla kendisine oğlunu kurban etmesini mi emrediyordu. Üçüncü gecede aynı rüya tekrarlandı. Üç gece ardı sıra görülen bu rüya, manasız olamazdı. Hz.İbrahim, kararını vermişti.

Tarihten Rüyalar HZ Yusuf’un Rüyası

Hz. Yusuf’un on bir tane erkek kardeşi vardı. Yusuf  fevkalade güzel ve son derece zeki idi. Babaları Hz. Yakub en çok Hz. Yusuf’u seviyordu. Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyorlardı. Yusuf (a.s) bir gece rüyasında.

Tarihten Rüyalar Osman Gazi’nin Rüyası

Bir Rüyadan Doğan Devlet… Osman Gazi, gece, vakit hayli ilerleyince istirahat etmek üzere odasına çekilmişti. Fakat yatmak üzereyken rafta gözüne ilişen Kuran-ı Kerim’e saygısından dolayı yatamadı. Uyuyamadı. Kuran’ı alıp okumaya başladı. O gece sabaha kadar Kuran okudu. Vakit sabah ezanlarına yaklaşmışken, yorgunluk ve uyku da bir hayli bastırmışken, Kuran elinde, yaşlandığı yerde, tatlı bir uykuya daldı Sultan Osman Han. Uyurken bir rüya gördü. Rüyasında kendisi Şeyh Edebali’nin yanında yatıyordu. Edebali’nin göğsünden…

Tarihten Rüyalar Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Mimar Sinan’ın Rüyası

Rivayet olunur ki bir kutlu gecede, Kanuni Sultan Süleyman, rüyasında Resulullah Efendimiz’i görür. Sultan Süleyman, Peygamber Efendimiz’i takip ederek bugün Süleymaniye’nin inşa edilmiş olduğu yaklaşık yetmiş dönümlük arazinin bulunduğu çok güzel manzaralı tepeye gelirler. Bu tepe, hem Haliç’i hem de Boğaziçi’ni mükemmel bir açıdan görür. Peygamber Efendimiz, Sultan Süleyman’a.

Tarihten Rüyalar Sultan Alaaddin Keykubat’ın Rüyası

O gece Sultan Alâ’eddin acayip bir rüya gördü. Şaşkın bir vaziyette uyandı. Rüyasını Bahâeddin Veled hazretlerine ve Şeyh Sühreverdi’ye anlattı: “Rüyamda başımın altından, göğsümün…

Tarihten Rüyalar Evliya Çelebi’nin Rüyası

Henüz gençlik çağlarındadır. Bir gece bir rüya gördüğünü, eserinin başında nakleder. Rüyasında, İstanbul’ da Yemiş İskelesi civarında Ahi çelebi Camiindedir. Orada muazzam bir cemaat vardır. Dikkat eder, Peygamber Efendimizi (a.s.m.) baş tarafta görür. Dört sadık halifesi ve diğer ashabı da hep oradadırlar. Topluluk muhteşem bir tablo arz etmektedir. Kapıdan içeri giren Çelebi, bir türlü…

Tarihten Rüyalar Osmanlı Sultanlarının ve Ulemanın Rüyaları

Fatih Sultan Mehmet’in Rüyası İstanbul’u fethederek yepyeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmed, imanı kadar bileği de kuvvetli bir şahsiyettir. Uzun Hasan’la karşılaşmadan önce bir rüya görür. Rüyasında, Uzun Hasan.

İkinci Osman’a Akıbetinin Gösterilmesi Sultan Birinci Ahmed’in oğlu olan Osmanlı Padişahı İkinci Osman, 1603-1622 yılları arasında yaşamıştır. Rivayet edildiğine göre, bir gece Genç Osman rüyasında tahtta oturmuştur. Kur’an okumaktadır. Birden kapı açılır. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) zuhur eder. Fakat son derece hiddetlidir. Yaklaşır ve onu.

Tarihten Rüyalar

Ertuğrul Gazi ve Ocaktan Akan Su Ertuğrul Gazi, bir gün Akça Koca’yla beraber oturmaktadır. Dalgın duran Ertuğrul Gazi’ye Akça Koca sorar: “Hayırdır Efendim, pek dalgın duruyorsunuz?. “Hayırdır inşallah Akça Kocam… Dün gece bir rüya gördüm. Bir ocağın başında oturmuşum. Ocaktan etrafa alevler yükseliyor. Ocağa dikkatle bakıyorum. Ocaktan.

Tarihten Rüyalar Barbaros Hayreddin Paşa’nın Göbekli Burcunu Fethi Göbekli Burcu için günlerdir hazırlık yapılmaktadır. Fakat üç ay geçtiği halde burçların fethi gerçekleşemez. Barbaros Hayreddin Paşa, eserinde bir gece, ibadetinden sonra son derece Mevla’ya yalvarıp yakardığını bahseder: “Ya Rab. Şüphesiz, her işi kolaylaştıracak olan, ancak Sensin. Şu burçların fethini bize müyesser eyle! Beni din ve düşman içinde hakir koyma! Nusret ve kuvvet sendendir ey Rabbim! Sana sığındım. Beni Salih kulların arasına kat.” Paşa, bilahare o hal üzere uyuduğunu, bir müddet sonra da bir rüya gördüğünü anlatır. Rüyasında nur yüzlü bir ihtiyar gelmiş ve ona hitaben, “Ey Hayreddin!..

Tarihten Rüyalar Osmanlı Komutanının Rüyası Milli şairimiz Mehmet Akif her sabah erkenden gittiği Ayasofya’da birinin sürekli gözyaşı döküp ağladığına şahit olunca dayanamaz bir gün artık bunca gözyaşının sebebini, bilmediği bu insandan sorar. Adam anlatmak istemese de Akif’in ısrarı üzerine nihayet gözyaşlarını silerek başlar meselenin iç yüzünü ifade etmeye.

Tarihten Rüyalar ATATÜRK’ÜN 

Peygamber Efendimizi Gördüğü Rüya İstiklal Harbi günlerinde, Sakarya Meydan Muharebe’lerinin en kritik dönemlerinde, top seslerinin Ankara’dan duyulmaya başlandığı ve Büyük Millet Meclisi’nin Kayseri’ye nakledilmesinin bile düşünüldüğü günlerde Atatürk, günlük çalışmalarının büyük bir kısmını yürüttüğü ve bugün müze olarak değerlendirilen Ankara Tren İstasyonundaki evde, bir sabah erken kalktığı bir sırada Çavuş Ali Metin’e.

Tarihten Rüyalar Annesinin Ölümünü Rüyasında Görmesi Atatürk bir sabah yatağından endişe içinde kalktı.Bir rüya görmüştü ve bu rüya canını çok sıkmıştı.Atatürk bu rüyayı şöyle nakletmiştir; «Arazide dolaşıyoruz. Her taraf yemyeşil, çayır çimen. Birden bire bir.

Tarihten Rüyalar Salih Bozok’un İntihar Edeceğini Rüyasında Görmesi Salih Bozok Atatürk’ün yaverliğini yapmıştı. Atatürk sağlığında onunla ilgili gördüğü rüyasını Salih Bozok’a anlatmıştı:  «Büyük bir otelin salonunda oturuyormuşuz. Yanımda sende varmışsın. Salonun bir köşesinde bilardo masası varmış. Masanın başında, arkası bize dönük olan bir zat oturuyor. Tam bu sırada.

Tarihten Rüyalar Atatürk’ün Gördüğü Son Rüya 26 Eylül 1938 tarihinde Atatürk, rahatsızlığı ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmıştı. Prof. Afet İnan, olayı şöyle anlatıyor: «O geceyi rahatsız geçirdi. İlk komayı o zaman atlatmıştı. Ertesi sabahki açıklamasında: “Demek ölüm böyle olacak” diyerek uzun bir rüya gördüğünü anlattı.

FİRAVUN’UN RÜYASI

Firavunun çalışıp çabalaması, Tanrı ihsanı olan muvaffakiyete ulaşmamıştı. Tanrı muvaffakiyet vermediği için de diktiği yırtılıp sökülüyordu. Hükmünde binlerce müneccim, binlerce düş yorucu, binlerce büyücü vardı. Firavuna rüyasında Musa’nın doğacığını, firavunu ve saltanatını mahvedeceğini göstermişlerdi.

Rüyalarla Gelen Bilim – Sanat Eserleri

Friedrich August Kekule’nin Rüyası 19. Asrın ortalarında ilim adamlarını hayrete düşüren bir olayın hikayesi bilim tarihinin sayfalarında yerini aldı. Kimya ilminde büyük bir adımın atılmasına yol açan olay, Alman kimyacısı Friedrich August Kekule’nin rüyasıydı. 1850 yıllarında İngiltere’nin sisi eksik olmayan şehri Londra’da çalışmalarını sürdüren Kekule, yorgun argın laboratuarından oteline dönerken otobüste.

Tarihten Rüyalar Dr. Frederik Ve İnsülin’in Keşfi Bundan 68 yıl kadar önce, Kanadalı Doktor Frederik Grant Bantin, şeker hastalığı üzerinde çalışıyor, insanlığı yaygın şekilde muzdarip eden bu hastalığa kalıcı bir çözüm bulmanın hummalı bir gayretini gösteriyordu.

Tarihten Rüyalar Atta Luvi Ve Formülü

Asrımızın başlarında yaşamış tanınmış Alman kimyacılarından atto Lüvi, 1936 yılında çok detaylı araştırmalara girişmişti. Muhtelif kimyevi maddelerin sinir üzerindeki etkilerini inceliyordu. Çalışmalar onu oldukça yormuş ve bitkin bir hale getirmiş idi. Bir gece kendini yatağına zor atabildi. Biraz sonra da bir rüya… Tarihten Rüyalar Asur Kitabecisi Hilbrecht’in Rüyası Milat’tan önce 3-2000 yıllarında Mezopotamya’da hüküm süren Asurluların kitabeleri üzerinde çalışan uzman Prof.Hilbrecht, bulduğu kitabelerin birçoğunu çözmekle beraber iki tanesini bir türlü okuyamamıştı. Bir müddet aradan geçtikten sonra. Elias Howe Ve Dikiş Makinesi Dikiş makinesi dıştan bakılınca basit gibi görülmekle beraber bunun çözümlenmesi ve bulunabilmesi için bir hayli çile çekilmiştir.Asrımızın başında, Kanadalı Elias Howe, dikiş makinesinin bütün parçalarını bulmuş, fakat iğnenin biçiminde kalakalmıştı! Bunu bir türlü çözemiyordu. Uzun mu, kısa mı, oval mi… nasıl olacaktı acaba?

Tarihten Rüyalar Niels Bohr Ve Atomun Parçalanması Danimarkalı atom alimi Niels Bohr, uzun zamandır giriştiği bir denemesinde sıkıntısını atıp da neticeye varamamıştır .Bir gece bir rüya gördüğü bildirilmektedir. Rüyasında göz alabildiğine bütün güzelliğiyle bir..Otto Loewi’nin Rüyası Loewİ’nin  sempatik ve parasempatik sinir uyarıları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Çalışmaları sonucunda sempatik ve parasempatik sinir uyarılarının sinirin girdiği maddeye aktarıldığını görmüştür. Ancak bunu ispat edebilecek bir metot bulamamıştır. Bir ispat yöntemi aradığı zorlu günlerde önemli bir rüya görmüştür. Dante’nin İlahi Komedya’sı Dante’nin oğlu J. Alighieri, babasının meşhur “İlahi Komedya” adlı eserinin parçalarını toplarken 13 şarkısını bulamıyor. Bütün aramalar boşa çıkıyor. Bir gece rüyasında babasını beyazlar giymiş bir vaziyette görüyor.

Tristan ve İsolde

Tarihten Rüyalar Bir Operanın Bestelenişi Richard Wagner “Tristan ve İsolde” adlı operasının çok beğenilmesi, olağanüstü bulunması ve kendisine yapılan iltifatlar karşısında samimi bir arkadaşına şu itirafta bulunur… Şeytan Sonatı Modern keman yayının mucidi G. Tartini, rüyasında Şeytan’a esir olduğunu görmüştü. Gene bu rüyada Tartini şeytan ile alay etmek üzere, ona bir keman vermişti. Fakat ne görse beğenirsiniz : Şeytan en derin. Tarihten Rüyalar Şairin Rüyası Şair Coleridge, Kubilay Han’la ilgili bir kitabı okumakta iken uykuya dalmıştı. Üç saat kadar iskemlesinde öylece uyudu ve bu sırada rüyasında 200-300 satırlık bir şiir yazdığını gördü. Bu rüyada, şiirle ilgili…  Dickens’in Habercisi Ünlü yazar Charles Dickens’ın gördüğü bir rüya da ilginç rüya örnekleri arasındadır. Dickens rüyasını şöyle anlatıyor: “Rüyamda, sırtında kırmızı bir şal olan bir hanım gördüm. Arkasını dönmüştü. Bana doğru döndüğünde onu tanımadığımın farkına vardım. “Ben Bayan.

Tarihten Rüyalar Tarihten Rüyalar; Tarihten Rüyalar nedir? Tarihten Rüyalar – Tarihten Rüyalar ne anlam taşır? Tarihten Rüyalar – Tarihten rüyalar ne analama gelir? Tarihten Rüyalar – Tarihten rüyalar ne demektir? Tarihten Rüyalar konusu ve Tarihten Rüyalar  hakkında soru, sorun ve  görüşleriniz için Zeynel Eroğlu İletişim sayfasına geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment