Home TAROT İLİŞKİ AÇILIMI

TAROT İLİŞKİ AÇILIMI

by Zeynel Eroglu

TAROT İLİŞKİ AÇILIMI

TAROT İLİŞKİ AÇILIMI

TAROT İLİŞKİ AÇILIMI

Kehanet = İki kişi arasındaki ilişkinin durumu
Zorluk Derecesi = 2
Kart Adedi = 7
Tipik Sorular = X ile olan ilişkimin durumu nedir?
Bu oyun iki insan arasındaki ilişkinin türü hakkında bize bilgi verir. Genelde bir aşk ilişkisinin iç yüzünü öğrenmek için oynanır, ama iki insan arasında olabilecek başka ilişkiler de bu oyuna konu olabilir; örneğin; iş, komşuluk ya da aile ilişkisi için ,Toplam yedi kart açılır.
Yorumlama
1 = Ortadaki gösterge kart olarak ilişkinin durumunu gösterir.Yani ilişkiye hakim olan konuyu belirtir.
Soldaki sütun (7.6.5) soruyu soran kişiyi, Sağdaki sütun ise diğer kişiyi temsil eder.
7+2   Üstteki bu iki kart iki kişinin birbirlerine karşı nasıl bir bilinç durumunda olduklarını gösterir.Yani, her birinin neler düşündüğü, aklında neler olduğu ve bu ilişkiyi nasıl algıladığı belirtir.
6 + 3 = Ortadaki bu iki kart ilişkinin duygusal boyutuyla bağlantılıdır ve her birinin ne hissettiğini, yüreğinde ne taşıdığını, ne arzuladığını ve neden korktuğunu gösterir.
5+ 4 = Alttaki iki kart, ilişkinin dışarıya nasıl yansıdığına işaret eder. Her birinin düşünceleri (en 7+2) ve duyguları (6+3) ne olursa olsun, nasıl hareket ettiklerini gösterir.
Bu oyunda saray kartlarının yorumuna özel bir dikkat göstermek gerekir.
Krallar ve Kraliçeler kesinlikle erkekleri ve kadınları temsil ederler.
Eğer bir sütunda, karşı cinsiyeti gösteren bir kart varsa, bu genelde o kişinin karşı cinsten başka bir kişiyle herhangi bir ilişkisi olduğunu gösterir.

Aynı cinsiyetten olan kartın önemi biraz daha azdır, ama kişinin, eşinin kartta belirtilen karakter özelliklerine sahip birisiyle ilgilenmesinden kaygılandığını gösterebilir. Eğer kart 1. ya da 2. sıradaysa büyük bir olasılıkla durum böyledir. Eğer üçüncü sırada çıkıyorsa da, o kişinin kendisini dışa nasıl tanıttığını yansıtır. Aslında bu aynı cinsiyetten saray kartları 1. veya 2. sırada açıldığında da olasıdır. Eğer Kral ya da Kraliçe en ortada gösterge kart olarak çıkmışsa, böyle bir kişinin ilişkide var olduğu kesin olarak anlaşılır, ya da  aslında bu fikri destekleyecek hiçbir açıklama yok,bu kartın gösterge konumunda hiçbir anlamı yoktur.
Şövalyeler her zamanki gibi ruh hallerini gösterirler ve tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi değerlendirilirler.
Prensler ise şevkleri yansıtırlar. Burada da ne yazık ki tek bir anlamdan söz edemeyiz. Bu kartlar ya birinin diğerinden ne istediğini (üst sıra), ne özlediğini (orta sıra), ne elde ettiğini (alt sıra), ya da uygun olanakların kendisi için ilişkinin dışında var olduğunu gösterirler. Bu son anlam, özellikle bir prens alt sırada açılmışsa geçerlidir.
Gösterge olarak prens, ilişkinin ortada çıkan prensin yansıttığı şevkleri, dışarıdan kazanacağını gösterir. Genelde bu oldukça yararlı bir açıklamadır.

Tek tek anlamların daha iyi anlaşılması için, sağ taraftaki şemayı inceleyiniz: