Home Genel Vedic Astrolojide Yorumun Gizemi

Vedic Astrolojide Yorumun Gizemi

by Zeynel Eroglu
0 comment

images (3)Uranüs, Neptün, Plüto ve Chiron keşfedilmeden önce analiz ve yorumlarda bu kadar gizemli ve mistik sonuçların ortaya konulması hayranlık uyandırıcıdır. iki insan içinde büyük bir aşkın doğması ve sonuçları daha önce Vedic sisteminde Astro Gündem konusu olmuştu.
Bu yazı sitenin halen yayınlanan sayfalarında durmaktadır. “ebedi Aşk ve Karmik Eş” sayfasını bularak yazıyı okuyabilirsiniz.
Burada yapacağımız şey, Vedic sisteminin insanın aşk ve evlilik bakımından nasıl seçkin doğduğunu nasıl gösterdiğini açıklamaktır. Yukarıda, Magi Astrolojisinde verilen çarpıcı örneklerden birisi aktör Paul Newman`ın haritası ve Joanne Woodward ile evliliğidir. Newman`ın garp tipi haritasında Chrion ile Neptün içinde üçgen (120) açı vardır ve bu “Sihirli manzara” sayılmaktadır. Aktöre büyük bir aşk, uzun ve mesut bir evlilik ve romantizm verecektir. şimdi Newman`ın Vedic haritasının neler gösterdiğini görelim.
Aşağıda aktör Paul Newman`ın Güney Hindistan modeline göre oluşmuş ve Lahiri Ayanamsa kullanılmış Doğum Haritası (Rashi) ile Evlilik Haritası (Navamsa) görülmektedir.

BALıK
4.ev
KOç
5.ev
1.ev
MARS
BOğA
altı.ev
iKiZLER
7.ev

BALıK

KOç
7.ev
Mars Satürn
Güneş
BOğA

iKiZLER

KOVA
3.ev
AY

Rashi Haritası
Paul Newman
26 Ocak 1925
06.30
Clevelend
YENGEç
8.ev
Rahu
KOVA

Navamsa Haritası
YENGEç
Ketu
OğLAK
2.ev
Güneş
Ketu
ASLAN
9.konut
OğLAK
AY

ASLAN
Jüpiter

YAY
Yük.Burç
Jüpiter
Merkür
Venüs
AKREP
12.ev

TERAZi
11.ev
Satürn

BAşAK
10.konut
YAY
AY
AKREP
TERAZi
Yük.Burç
Merkür
Venüs
BAşAK
Rashi Haritasındaki Yogalar : Laksmi Yoga – Satkalatra Yoga – Hamsa Yoga
Vedic Haritasında evlilik, mutluluk ve aşk simgeleyen iki kayda değer Yoga olmaktadır. garp haritasında Chrion`a biçilen rolü burada Yoga`lar oynamaktadır. Bu yogalardan “Laksmi Yoga” özellikle çok ciddi bir meseledir. 7.konut (evlilik) yöneticisinin Yükselende olması ve Jüpiter`den görünüm almasıyla yoga oluşur. Evlilik konutu yöneticisi Merkür 1.evde, Yay burcunda kendi evinde yerleşen Jüpiter ile birliktedir. En güçlü durumdaki Laksmi Yogadır.
L.R.Chawdhri tarafından yazılan “Scientific Analysis of Horoscope” adlı eserin 517.sayfasında Laksmi Yoga adına şunlar yazılmıştır : “Bu yoganın sahibi kral gibidir. Saygı görür. Güzel ve çekicidir. Büyük varlık ve servet sahibi olur. Pek fazla yetenekleri bulunmaktadır. kadınlar içinde popülerdir. Evlilikte büyük şans sahibidir.”
Bu haritada evlenilecek eşi yorumlayan başka bir Yoga “Satkalatra Yoga” şekilde gözümüze çarpmaktadır. Yoga şöyle oluşur : 7.konut (ikizler) yöneticisi Merkür, Jüpiter ve Venüs ile manzara yapacaktır. Yukarıdaki haritada Venüs`ün Jüpiter ve Merkür ile en bereketli konut olan 1.evde yerleştikleri görülmekte. Satkalatra Yoganın açıklaması şöyledir : “Haritasında Satkalatra yoga olan kişi çok seçkin, dürüst,asil ruhlu, güzel ve cazibeli olan bir eş ile evlenecektir. Eşi sebebi ile sayılacak ve sevilecektir.”
Rashi haritasının en güçlü yogası ise “Hamsa Yoga” olur. Jüpiter`in kendi burcunda ve Yükselende yerleşmesi ile yoga oluşmaktadır. Jüpiter, evlilik yuvayı ile görünüm yaptığından mükemmel bir evlilik verecektir. Hamsa yoganın gücü Gajakesekari yogaya eşit sayılabilir.
Newman`ın haritasında yalnızca Yogalara bakmak dahi evliliği meselesi için bize düşünce vermektedir. Bu arada Navamsa Haritasında 7.konut (Koç) yöneticisi Mars kendi burcunda yerleşerek başarılı bir evliliğin olacağını sergilemiştir. bununla beraber harita bize diğer bilgiler de vermektedir. Rashi haritasında yükselende on.konutun yöneticisi Merkür yerleşmiştir. Merkür buradan 7.evlilik yuvayı ile manzara yapmaktadır. Bu yerleşimler bize eşin kariyer olarak meslektaş olacağını açıklamaktadır. Gerçekten de her ikisi de sinema sanatçısı olarak aynı kariyeri paylaşmıştır.
Astroloji tutkunları adına bilginin sınırı bulunmamaktadır. işte, burada batı ve Hint astrolojisine göre evlilik ve romantizm analizleri yeni ufuklar açmaktadır. Son söz şekilde astrolojinin sırf ince matematik hesapları bilimi olmadığını söylemeliyim. eğer bir horoskopa bakınca sahibini tanımlayabiliyor ve neler yaşadığını sezebiliyorsanız başarılı sayılırsınız.

İlgili Yazılar

Leave a Comment