Home Genel Vefk

Vefk

by Zeynel Eroglu
0 comment

Vefk ve Vefk Hakkında Detaylı Bilgiler…
Vefk ilmi, kesinlikle dikkat ve özen isteyen bir ilimdir…

VEFK – VEFK NEDİR?
İslam büyükleri vefk tertip etmek üzere çok uğraşmışlardır. Bunların başında İmamı Gazali hz. gelir. İmamı Gazali üçlü vefkin mucididir. Vefk tertibi hesap ilmine dayanır…

VEFK – VEFK NASIL YAPILIR?
Vefk ilmi, kesinlikle dikkat ve özen isteyen bir ilimdir…

Vefk, hazırlayan kişinin becerileri ile orantılıdır. Herkes vefk hazırlayamaz, yada herkesin hazırladığı vefk kullanılmaz. Dikkatsiz ve cahilce hazırlanan vefkler fayda yerine zarar verir. Bu konuda güvenmediğiniz kimselere özellikle vefk konusunda herhangi bir işlem yaptırmamanızın önemini bir kez daha uygulamak isteriz.

VEFK – VEFK NASIL TAŞINIR?
Vefk yada Muska, İçeriğinde Ayet, Allah’ın ismi gibi kutsal yazılar bulunması açısından kesinlikle belden aşağı taşınmamalıdır…

VEFK – VEFK NE KADAR SÜREDE ETKİ EDER?
Vefk in etki mekanizması, vefk daha hazırlanmaya başladığı anda kendini gösterir…

Vefk in hazırlanıp, kişiye teslim edilmesi ve kişinin temiz olarak bu vefki üzerine alıp taşıması, işlemlerine kurallarına uygun olarak devam etmesi etki mekanizmasını en yüksek noktaya çıkarır.

VEFK – VEFK BÜYÜ MÜDÜR?
Vefk in büyü ile hiç bir bağlantısı yoktur…

VEFK – VEFK İNANCA AYKIRI MIDIR?
Vefk in İslamiyet inancı ile çelişen herhangi bir tarafı yoktur…

Allah’u teala karşılaştığımız her hangi bir problem karşısında bize vermiş olduğu imkanları kullanmamızı yani tevekkülü farz kılmıştır.

VEFK – VEFK KADERİ DEĞİŞTİRİR Mİ?
Allah cc nın takdir ettiği kaderin asla değişmesi söz konusu olamaz…

Allah cc kimi nasıl bir yola sokacak ise; ona o yolu kolaylaştırır. Yani kaderinde zaten vefk hazırlatacağı yazıyordur.

VEFK – VEFK’E İNANMAK GEREKLİ MİDİR?
İnanç, elbette havas işlemlerinin tümünde olması gereken bir olgudur…

Vefk bir makineye benzer. Siz inansanız da inanmasanız da, şayet usulüne uygun olarak hazırlanmış ise amacı doğrultusunda hizmet edecektir.

VEFK – VEFK KESİN SONUÇ VERİR Mİ?
Her konuda titizlikle hazırlanan bir uygulama yada Vefk işlemi, Allah’ın izni doğrultusunda kurallarına ve okumalarına özen gösterildiği takdirde sonuç verecektir İnşaallah.

VEFK – HAVAS – VEFK İLMİ
Her ilmin bir kaynağı, bir çıkış noktası gerekliliği ve yararlılığı vardır. Buradan yola çıkarak havas ve vefk ilminin gerçekte ne olduğunu açıklamaya çalışacağım…

İslamiyet’te; inançlarımızı pekiştirmek, delalete düşmemek ve İslam’ı daha güzel yaşamak adına, Ulema ve konunun alimleri Kuran’ı Kerim ve Hadisleri inceleyerek ortaya çıkarılan bilgiler belli kısımlara ayrılmıştır.

VEFK – VEFK İLE MUSKA ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Muska ve Vefk görünüşü açısından her ne kadar birbirine benzese de, yapılış tarzları birbirinden çok çok farklıdır…

Muska yada asıl anlamıyla nüsha anlaşılacağı üzere bir şeyin (şeklin, yazının, çizimin) benzerinin kopyasının çıkarılmasıdır.

VEFK – VEFKİN FAYDALARI NELERDİR?
Öncelikle Vefk ne için hazırlanıldıysa, amacına uygun olarak işleyecektir. Her hangi bir pürüz çıkmaması halinde; vefk, yapılan işleme ve kurallarına uygun olarak kişinin sorununa çözüm getirecektir…

VEFK – VEFKİN SÜRESİ
Yapılan Vefkin Süresi, yapılan işe ve vefkin ne için yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterir…

Bu bağlamda yine Vefkin Süresi kişinin talebi doğrultusunda belirlenir. Bazı Vefklerin süresinin bir kaç gün olduğu gibi, bazı vefkler ise istek üzerine ömürlük olarakda yapılır.

VEFK – VEFKİN UNSURLARI
Vefk yapımında olmazsa olmazlardan biride Unsurlar yani Elementlerdir. Tabiatta 4 element vardır. Bu dört element Ateş, Hava, Su ve Toprak’tır…

Kişilerin ebcedsel hesaba dayalı olarak uyumlu oldukları unsurları belirlenir ve işlemlerine bu unsurlardan yola çıkılarak devam edilir.

VEFK – VEFKİN MALZEMELERİ
Yapılan vefkin niteliğine bağlı olarak çok değişik malzemeler, araçlar ve emtialar kullanılır…

Vefk yapımında kullanılan malzemeler ve eşyalar, emtialar yapılan vefkin çeşidine ve nasıl, ne için hazırlandığına bağlı olarak belirlenir.

VEFK – VEFKİN KONTROLÜ
Vefk, ebcedsel hesaba dayalı olarak Sayılar ve Arapça harflerle hazırlanır…

Ancak Vefk yapımında sadece sayılar ve harfler yeterli değildir. Kısacası, herhangi bir yerde görülen yada bulunan rızk için, kısmet için, mutluluk için diye isimlendirilen vefkler herhangi bir fayda sağlamaz.

VEFK – Vefk İlmi, Havas İlminin ayrılmaz bir parçasıdır. Vefk ile ilgili sayfalarca yazı yazılsa yada, bu konuda birden fazla şey yazılıp çizilse bile elbette biliyoruz ki, yeterli olmayacak, sorular yine devam edecektir. Bu konuda sormak istediğiniz herhangi bir soru, sorun yada probleminiz için bize ulaşmanız yeterli olacaktır…

VEFK – Vefk İlmi, Havas İlminin ayrılmaz bir parçasıdır. Vefk ile ilgili sayfalarca yazı yazılsa yada, bu konuda birden fazla şey yazılıp çizilse bile elbette biliyoruz ki, yeterli olmayacak, sorular yine devam edecektir. Bu konuda sormak istediğiniz herhangi bir soru, sorun yada probleminiz için bize ulaşmanız yeterli olacaktır…

VEFK KONUSUNA ÖNÜMÜZDE Kİ GÜNLERDE DEVAM EDECEĞİZ…

İlgili Yazılar

Leave a Comment