Home Genel Yıldızlar Hakkında Geniş Bilgi

Yıldızlar Hakkında Geniş Bilgi

by Zeynel Eroglu
0 comment

1 milyar 392 milyon kilometrelik çapıyla Güneşimiz aslına bakarsanız küçük sayılabilecek bir yıldızdır. 100.000 ışıklıyılı (yaklaşık 1 000 000 000 000 000 000 km) çapındaki Samanyolu Galaksisi`nin merkezine 26.000 ışıkyılı uzaklıkta Sagittarius (Yay) Kolu`nun bir parçası olan Orion Kolu`nda bulunmaktadır.
Gerçekte bu kozmik görüntü insanlık için büyük bir anlam içermektedir. Dev bir galaksi kümesi olan Virgo (Başak) kümesine komşu, küçük bir galaksi grubundaki (Lokal grup) ikinci büyük galaksinin dış kesimlerinde, ana kolun dışındaki alelade bir yıldızın iç yörüngelerindeki küçük bir gezegende hayat sürmekteyiz.
Bu kozmik fotoğraf bize evren arasında küçükcük olmamız bir yana son derece de önemsiz bir konuma sahip olduğumuzu gösteriyor. şöyle bir misal yerinde olabilmekte. Yeryüzü uzaysa bir kum tanesi de Dünya`dır. Bu örnek bile uzayın muhteşem boyutlarının yanına dahi yaklaşamaz. uzay çok, fazla lakin fazla büyüktür. insanların umumi kanısı mikro boyuttan makroya gidildikçe boşluğun maddeye olan oranının arttığıdır. oysa gerçek tam tersidir. Göreceli olarak en büyük boşluklar atom altındadır.
Bir gezegen sistemindeki boşluklar atom altına göre fazla daha seyrektir. Yani madde ile doludur. ölçeği büyütüp galaksiler arasına gidersek maddenin sıklığı çok daha artar. mesela 160.000 ışıkyılı çapındaki Andromeda Galaksisi, Samanyolu`na çapının 20 katı uzaklıktadır. aynı oranı gezegenler adına kursak mesela bize en yakın gezegen olan Venüs dahi en yakın konumda.
Dünya`nın çapının 3300 katı uzaklıktadır. ölçeği biraz daha büyütüp galaksi kümelerine bakarsak madde sıklığı oranının boşluğu geçtiğini görürürüz. Yani uzaya dışardan bakabilseydik tek göreceğimiz şey bir fer topu olacaktı.

İlgili Yazılar

Leave a Comment