Home ASTROLOJİ Yıldızlar Hakkında.

Yıldızlar Hakkında.

by Zeynel Eroglu
0 comment

Yıldızlarla geleceğe doğru…Astroloji`de bilinmeyen ebat…
Klasik Astroloji, Güneş, Ay ve 8 gezegenle geçerlidir ve yorumlanır fakat bunun ötesinde kozmik bir gereklilikle bütünün parçası olmanın bir sonucu şekilde yıldızların da Astrolojik etkilerinin bulunduğu kabul edilir. m.ö. 800`de Babil`de ilk gözlemler hazırlanmış ve 16 takım yıldız belirlenmiştir. ilk Yıldız Kataloğu metreö. 250`de Eski Yunan`da Timocharis ve Aristyll yönünden yapıldı; daha sonra Hipparch ve Ptolemy astronomik almanakları yaptılar.
Yıldız adlarının kökeni Babil`dir. Burada ana referans, Güneş Sistemi gezegenlerinin yıldızlarla oluşturduğu konumların yorumlanmasıdır. Bunun için de hususi astronomik almanaklar kullanılır. Aşağıdaki derleme Kozmobiyolog Reinhold Ebertin ve Georg Hoffmann sebebi ile yapılmıştır.
Güneş sistemi içersindeki tüm yıldızlar, Astrolojide “sabit yıldızlar” şekilde adlandırılırlar. Astronomiye göre Sabit Yıldızlar, dünyamıza göre, Güneş Sistemi etrafında dönmedikleri adına, sabit yani durağandırlar. Yıldızlar Magnetute değerleri ile listelenir.
Birinci düzeyde olanlar, kuvvetli ve etkilidirler. ikinci düzeyde tesir ve kuvvet azalır ve bu azalma 4. düzeye kadar sürer. lakin 5. düzeyde olanla Nebulalar-Bulutsular çok parlak ve güçlüdürler. (Plaides yada Orion gibi) Bulutsuların etkileri Astroloji`de planetler kadar ciddi bir meseledir. Karakterlerine göre kuvvetli ve güçsüz konumlar irdelenir ve yorumlanır.
Bulutsu kümeleri şimal gökkürede çok güçlüdürler lakin güney konumlarda güçsüz ve etkisizdirler. Bu dünyanın konumuyla ilgili bir rasat sonucudur. Astrolojik anlamda yıldızlar kendi doğalarına uygun Güneş Sistemi planetleriyle ile birleştiklerinde zararlı etkilere sebep olmazlar, örneğin Mars ile aynı karakterde olan Aldebaran birleştiklerinde iyi etkiler getirir, bu etki mükemmel bir gelecek anlamındadır. diğer oldukça çok sabit yıldızda da tıpkı etkiler gözlemlenmiştir.
Güneşimiz, Caput Argol, Aldebaran, Hercules, Bellatrix, Antares, veya Mars karakterinde tanınan başka yıldızlar ile birleştiğinde şiddetli bir ölümü veya fazla ağır bir hastalığın işaretidir. bunun yanısıra bu etki, sahip olunan değerlerin yitirilmesine, onur ve cazibenin kaybedilmesini ve hiyerarşik rütbenin geri alınmasını da anlatım eder. eğer Güneş; Pleidas, Hyades, Castor, Pollux, Preaspe ve ya Aselli ile ilişkide ise; fena bir tabiatı, öldürücü bir kişiliği simgeler. bilhassa Güneş, Preaspe ile ilişkide ise bu etki, cinayete kurban gitmeyi ve öldürmeyi gösterebilir. Bu ölüm bir patlama, silah ile vurulma, idam yada gemi kazası nihayetinde oluşacaktır.
Net bir analiz için, yıldızın başka planetlerle ve Ay ile olan konumu ciddiyet kazanır. Preaspe, Güneş ile birleşirken Ay ile katı bir konumda ise yada Güneş-Ay-Preaspe kavuşumu varsa idam ya da silahlı bir hücum neticesinde feci bir ölüm kaçınılmaz olur. Gemi kazalarının en mühim habercisi Argo`dur.
Güneş ile ilişkide olduğu senelerde birçok deniz kazası kaydedilmiştir. Argo, mitolojik şekilde Yunan Mitolojisi`nde Altın Post`u arayan Argonotlar`ı taşıyan bir gemiyi simgeler. Aselli ise yanarak ölümü, yüksek ateşi, salgın hastalıkları ve fazla etkili konumlarda ise idamları gösterir. birden karşılaşılan iflas ve yıkımlar da bu yıldızın etkisindedir.
Deneb, bireye şan, şöhret ve bol kazanç verir. lakin bu etkinin getireceği mükemmel hayat kısa sürecek ve yerini utanca, sıkıntılara bırakacaktır. bununla birlikte Lion`s Neck (Aslanın boynuzu)` deki yıldızlar; Güney açısı, Knee, Ophiucus`un sağ bacağı, Goat`s Back, Aquarius`in sol omuzu, Aquairus`in Sağ Elinde bulunan yıldızlar utanç ve zorlukları, muhtaç olmayı temsil ederler (Bu isimler, astronomik yıldız gruplarının isimleridirler). Jaw of Whale, Knee of Castor, Pollux, Küçük Ayı Cynosura; birçok hastalığa ve sağlıksız yapıya, soluk bir ten rengine, salgın hastalıklara yakalanmaya, saç dökülmelerine ve kelliğe, şansın ortadan kalkmasına, utanç ve eziyete işaret ederler. Aquarius`in Sağ Bacağı, Orion`un Halkaları, kuzey açısı, Amprit of Sagittary ve Goat`ın Güney Boynuzu iyi bir geleceği ve mutlu sonları gösterirler. Arista, iyi bir istikbal belirleyen yardımsever bir yıldızdır. Zenginlikleri anlatır. Rigel`de Arista karakterine aynı, iyi bir geleceği, başarılı tahsil hayatını ve iş yaşamında şanslı olmayı, genç yaşlardaki ticaret hırsını ve bol kazancı anlatır.
Kartaldaki parlak yıldız, Fomalhaut yada “Oğlağın sırtındaki son yıldız”, Güneş ve ya Mars ile beraber olduklarında bir hayvan yönünden ısırılmayı ve bundan doğacak sorunları anlatır. Belki bu tesir gülünç gelecektir ama Fomalhaut çok etkili bir yıldızdır. Pleidas ve ya Preaspe`nin Güneş ile birleşmesi gözlerdeki rahatsızlar ve kör olmak anlamındadır. Ay`ın; Capul Algol, Aldebaran, Pollux veya Bellatrix ile birleşmesi feci bir ölümü haber verir. Plaides, Preaspe, Antares ya da Deneb ile birleşmesi ise gözlerden yaralanmayı ve kör olmayı simgeler. Ay`ın; Orion`un halkalarından biri ile birleşmesi şeklinde gözlerden birinin kaybedileceği söylenir.

İlgili Yazılar

Leave a Comment